Ką daryti, kai nuomininkai butą paverčia landyne?

Categories Investicijos
Landynė

Viskas prasidėjo gražiai ir nekaltai – svarsčiau ar išnuomoti savo butą ilgalaikei ar trumpalaikei nuomai, nes butas atsilaisvino trumpalaikės nuomos sezono metu. Butas jau turėjo būti atlaisvintas ir išvalytas, tačiau nuomininkė vis atidėliojo terminą, kada atiduos raktus. Nuėjus į butą durų niekas neatidarė, bet jis ir neatrodė kaip gyvenamas, nes prie lauko durų buvo prispausti keli maišai šiukšlių. Kilo bloga nuojauta.

Kiek vertas pasitikėjimas nuomininku?

Iki šiol visą bendravimą dėl vėluojančios nuomos vykdžiau telefonu ir el. paštu. Taip pat kaip ir anksčiau. Bute gyvena jauna mergina, kurią rekomendavo buvusi nuomininkė, tad ja pasitikėjau. Anksčiau nuomą gaudavau anksčiau laiko, kol vieną mėnesį nuomos mokėjimo dieną sulaukiau skambučio, kad dėl sveikatos problemų nuomininkė vėluos sumokėti. Sumokėjo už kelių savaičių.

Kitą mėnesį vėl gavau skambutį, kad šįkart vėluos sumokėti dėl šeimos problemų. Šįkart sutartas deadline’as buvo pažeistas ir vis gaudavau naujų pažadų. Tuomet paaiškėjo, kad pavedimas jau atliktas, gavau kopiją. Puiku.

Iškilo problema, kad tas pavedimas manęs nepasiekė. Kaltas, žinoma, liko bankas, kuris po pusantros savaitės atšaukė mokėjimą dėl neaiškių priežasčių. Atlikti pavedimai per Perlo terminalą taip pat kažkur pastrigo.

Šioje vietoje, o veikiausiai dar anksčiau, man turėjo įsijungti red flag’as, kad kažkas ne taip ir pasitikėti šia nuomininke negaliu. Bet jis neiškilo ir likau prie pradinio įsivaizdavimo, kad merginą išgąsdins teisiniai laiškai su grasinimais dėl išieškojimo ir vien ta mintis, jog teks susidurti su antstoliais ir potencialiai prarasti galimybę kada nors gyvenime įsigyti savo būstą, sustatys viską į savas lentynėles merginos galvoje.

Kieno pusėje CK?

Pagal sutartį galiu nutraukti nuomos sutartį po mėnesio, tačiau Civiliniame Kodekse numatyta, kad galiu tai padaryti ne anksčiau nei 3 mėnesiai po vėlavimo pradžios. Nutraukus ją anksčiau, ir nuomininkui atsisakius išsikraustyti, nieko negalėsiu padaryti, nes teismas, tikėtina, kad atmes ieškinį. Tuomet tektų kartoti visą įspėjimų procesą.

Yra du požiūriai: teisinis, arba varyti old-school’u ir atsidaryti duris, išvaryti nuomininkę iš buto vidaus, pakeisti spyną, jos daiktus išmesti į laiptinę ir tikėtis geriausio. Pasirinkau pirmą.

Jei būtų suveikęs mano anksčiau minėtas red flag’as ir atėjęs apžiūrėti butą būčiau pamatęs, kad juo nesirūpinama, galėčiau nutraukti sutartį iškart.

Džiunglės

Nuomininkė po kelioliktą kartą pakeisto išsikėlimo termino pranešė, kad butą sutvarkys valytoja ir man perduos raktus iškart po to. Šis terminas nusikėlė dar kelioms dienoms, valytojos, kurios numerį persiuntė nuomininkė, telefono numeris buvo išjungtas, tad panašu į dar vieną fake’ą.

Kaip bebūtų, nuomininkė pranešė, kad jos daiktų bute nėra, tad keliavau jo apžiūrėti.

Tikėjausi, kad butas bus po generalinio valymo ir jau poryt galėsiu aprodyti dviems potencialiems nuomininkams. Atidariau duris ir supratau, kad taip neatsitiks – bute skraidė musės, grindys, sienos ir lubos buvo išteptos šuns šūdais, viduje mikrobangų krosnelės buvo koks tūkstantis musių, lova sulaistyta/sumyžta ir visas butas buvo prasmirdęs kvepalų ir šūdų kvapo mišiniu. Kokia kūrva.

Besidairant aplink butą buvo sunku patikėti, kad jį buvo galima taip suniokoti. Jau gerą savaitę pribusdavau anksti ryte dėl kankinančio nerimo, kad bute bus kažkas negerai ir reikės jį paremontuoti, tad iš vienos dalies jaučiau palengvėjimą, kad atgavau butą, iš kitos pusės buvo pikta, kad mane taip maustė ir sugadino mano turtą.

Ką daryti toliau?

Iškart iškviečiau spynų meistrą, kad pakeistų spyną. Šansai, kad buvęs nuomininkas grįš yra itin maži, o ir padaryti kažką blogiau jau būtų nelengva. Tačiau psichologiškai jausiuosi atsiribojęs nuo žmogaus. Atvažiavęs spynų meistras paklausė, kas viduje mirė. 🙂

Sufotografavau visą butą ir nuotraukas nusiunčiau teisininkams. Jų patartas surašiau visą butui padarytą žalą ir įvertinau kiek kainuos suremontuoti. Susidarė keliatūkstantinė suma. God damn it. Gerai, kad esu sukaupęs šiokį tokį rezervą. Blogiausia, kad tokiais atvejais, kai žmogus turi psichologinių problemų ar priklausomybių, šansai kažką išsiieškoti yra migloti.

Atsikratymas šūdais

Tą pačią dieną užsakiau valytojų brigadą, kuri atvyko po dviejų dienų. Atvykę valytojai liko neabejingi – vienas jų, kaip supratau, skambino savo vadovei sakydamas, kad darbo sąlygos yra antisanitarinės ir jis nedirbs. Tačiau pinigus už valymą jau buvau sumokėjęs ir įspėjau, kad būstas yra baisus ir nusiunčiau nuotraukas, tad jo vadovė atmušė jo prašymus. 🙂 Įtariu, kad valytojai yra daug ko matę, bet net ir juos pavyko nustebinti.

Kartu su valytojais darkart apžiūrėjome butą, radome šuns apgraužtą durų apvadą ir krūvą šiukšlių už sofos. Įtariu, kad viso buto grindys buvo padengtos ne tik šūdais, bet ir šiukšlėmis. Veikiausiai šuo labai retai vedžiojamas ir kankinosi viduje, vargšas.

Į dienos pabaigą gavau skambutį, kad butas jau išvalytas. Nuvykus apžiūrėti pamačiau, kad butas švaresnis, nei buvo anksčiau, tačiau jame tvyro panaši smarvė kaip ir anksčiau. Galbūt tai yra nuo sofos, kurios nepavyko išvalyti valytojams. Nusprendžiau, kad šiai dienai laiko butui skyriau pakankamai ir prie sofos reikalų grįšiu kitą dieną.

Paskambinau baldų vežimo įmonei ir susitariau, kad išveš seną sofą utilizavimui. Kartu buto atėjome apžiūrėti su drauge, ji pasiūlė apžiūrėti ar kita sofa yra tvarkinga. Pasitikėjau valytojais, kurie, maniau, kad apžiūrėjo viską, tačiau manęs laukė vyšnia ant torto – išskleidžiau sofą ir tarp dėmių bei šiukšlių buvo rudas dildo. Fuck this shit. Paskambinau įmonei ir paprasšiau, kad sugrįžtų paimti daugiau nereikalingų baldų.

Kvapas

Kitą dieną po baldų išvežimo tikėjausi, kad kvapas bus dingęs, tačiau taip nenutiko. Paskambinau savo tėtei ir tą pačią dieną atvykome kartu apžiūrėti buto. Nusprendėme, kad teks perdažyti visą butą ir tai padės atsikratyti įsigėrusios smarvės.

Dalis buto jau perdažyta, kolkas jame nebuvau, bet labai tikiuosi, kad kitąkart atidaręs duris užuosiu statybų ir dažų kvapą, o ne šūdų ir kvepalų. Jei ir tai nepadės – teks ieškoti specialistų, kurie verčiasi kvapų šalinimu. Žmonės tuoj skris į Marsą, turėtų būti būdas įveikti ir šūdo kvapą.

Įveikus kvapus užsakysiu naujus baldus iš IKEA, kuriuos jau esu išrinkęs, sufotografuosiu butą ir parašysiu žinutes keliems žmonėms, kurie buto laukia. Vienas jų net siūlė sumokėti rankpinigius, kad galėtų jį rezervuoti, bet jis tikrai to nenorėtų daryti, pamatęs buvusį būsto stovį.

Surūdijusi meilė

Šį loftą mylėjau, bet dabar jau nebegaliu atmatyti ankstesnių vaizdų. Einant gatve kartais tenka užuosti panašius kvepalus ir man pasidaro šlykštu. Kaskart pakeliui eidamas į loftą, matau barzdoto hipsterio nuotrauką, kuris man primena mano buvusį nemokų nuomininką. Norėjau užsidirbti pinigų greičiau su paskola – dabar moku prastos turto diversifikacijos kainą.

Kita pamoka ateičiai – jei nuomininkas vėluoja bent savaitę ar dvi – eisiu apžiūrėti buto gyvai. Tokiu atveju tiek kelsiu didesnį spaudimą nuomininkui, tiek turėsiu galimybę anksčiau užkirsti kelią savo turto suniokojimui.

Žiūrint į ilgą laikotarpį, veikiausiai parduosiu turimus butus ir nukreipsiu juos į finansinį turtą, kuris turės savų problemų, tačiau reikalaus mažiau dėmesio kritiniais atvejais. Na, o dabar, noriu praturtėti greičiau ir einu ieškoti ar neliko dar vieno dildo bute.


Patiko postas? Prenumeruok arba palik man arbatpinigių. Palaikykite mane

Viso rėmėjai paaukojo €51, kurie buvo skirti apmokėti dalį hostingo ir domeno išlaidų. Ačiū!

26 thoughts on “Ką daryti, kai nuomininkai butą paverčia landyne?

 1. Juodas periodas. Tikrai gana reta, kad taip nepasiseka kelis kartus iš eilės. Dabar gan paranku nusimest butus normalius, nes nuoma – plūkanos – rizika tikrai ne nuomotojo naudai, lyginant su NT kaina dabartine. Aišku jei pirkta anksčiau, kita kalba. Tavo atveju iš pardavimo stebuklo neišlauši. Turtas gana specifinis, paskolos amortizavai, įtariu ne tiek daug. 2015 – 2017 pirktų normalių variantų atmetus kreditą lieka apie 100 t pliuso šiai dienai. Tikrai klausimas ar verta rinkt nuomą kas mėnesį prie tokių skaičių. O kas prisišlavė inkiliukų užlaužtom kainom, bando nusimest susidūrę su palūkanų šokimu nuo 2 iki 6%

  1. DJD,

   ačiū už komentarą.

   Dabar mačiau už 80k aruode rezervuotas truputį mažesnis loftas, tai tarkim nepavykus suremontuot ir panaikint kvapų, už 70k išleidus liktų 15k pelno nuo kapitalo priaugio, kadangi esu deklaravęs vietą, tai GPM mokėti nereikėtų. Kita vertus, parduoti labai nenoriu, nes vieta keičiasi (Cyber City, Tech Zity Lilium) ir tikiuosi, kad pavyks atgaivinti.

 2. Aš esu pasimokęs nepasitikėti nepažįstamų žmonių rekomendacijomis. Ta prasme ačiū kad rekomenduotojui, jog rekomenduoja, bet tai nereiškia, kad neatliksiu įprasto asmens patikrinimo.

  1. mtnt25bo,

   ačiū už komentarą.

   Taip, aš maniau, kad pagal vieną pokalbį galiu susidaryti gana tikslų vaizdą, tačiau dabar suprantu dėl ko UK reikalingos kredito pažymos, norint išsinuomoti būstą kai kuriais atvejais. 🙂 Kita vertus, manau, kad, jei būčiau nuodugniau patikrinęs situaciją, nemanau, kad būčiau priėmęs kitokį sprendimą dėl nuomininkės, nes pačioje pradžioje buvo viskas ok ir kažkokių redflagų nebūčiau radęs.

  1. Tomai,

   ačiū už komentarą.

   Kol vyksta teismo procesas, nelabai noriu/galiu dalintis, pasidalinsiu vėliau.

 3. Kai prieš 13 metų nuomovausi Vilniuje, buvom sudarę griežtą sutartį su tėvų kontaktais, įrodymu, kur dirbu ir t.t. Ar dabar sutartys švelnesnės?

  1. Vidai,

   ačiū už komentarą.

   Turi omeny, kad tėvai laiduoja už nuomą?

   Mano atveju patikrinimas paprastesnis – depozitas ir nuoma atliekami tik pavedimais, t.y. jei bus kažkokių problemų su antstoliais ar nelegaliu darbu, 1k viršijantį pavedimą nebus lengva atlikti. Šiuo atveju kažkokių problemų pirmą pusmetį nuomos ir nebuvo, visas elgesys buvo pavyzdinis.

   1. Tai vienas iš spaudimo būdų, kad tėvai sužinos, kad jų vaikas nesilaiko sutarties. Kai kurie nuomininkai to nenorės, sumokės. Tėvai irgi gali sumokėti, vyresni yra atsakingesni.

 4. Minėjau anksčiau, kad ten loftus pirkom po 20 t dalinę apdailą. Sunku man įsivaizduot, kas duotų 80 t bet jei duoda, tai tik geriau man. Šiaip ten hostelio-barako mišinys. Su atskiru pusnuogių pageriančių rusakalbių darbininkų korpusu. Vienas iš labiausiai mano vertinimu low quality turimu turtu. Jei ten 80 t, tai kiek toje vietoje už normalų naujos statybos prašyt. Su nuoma lyginant kainos tikrai geros. Aš galvoju kelis nusimest, nors nuomininkai mano idealūs. Aišku niekas neapdraustas nuo „užsirovimo ateityje”. Spėju bandei laužti kainą max ir užsirovei du kartus jau (kiek rašei). Aš šalia Vytenio g. gavau pasūlymą iš nuomininko nupirkt už 150 t butą. Paskolos likutis 29 t. Amortizuota nuoma. Pasiūlymas tikrai viliojantis. Jie ten gyveno gal 4 metus itin tvarkingai, nes žinojo kad geriau toje vietoje negaus. O tau jau matai pabodo ieškoti nuomininkų.

 5. Galėsi iš manęs. Ko nepaimt pinigų iš romantikų. Pirmą reikėjo pirkt su antra puse namą-butą sau. Normalūs pabrango 100 t ir daugiau per neilgą laiką. Savo low quality (mano nuomone) inkiliukais to skirtumo neatmuši. Lošimas tau į minusą, jei norėsi normalaus būsto šeimai. Jei norėsi su kuprine po pasaulį, tada kita kalba. Ne skaičiai tada svarbiausia.

  1. Šita vieta jau ne kartą apkalbėta. Užsiskolinau maksimaliai su šitais dviem butais, ateis laikas, parduosiu turėsiu didesnį pradinį įnašą. 🙂

 6. Labai labai ačiū, kad daliniesi! Visi gudrūs sakyti, kad reikėjo taip ar kitaip daryti, bet pats surinkai gerą kolekciją skirtingų būdų kaip uždirbti. Nors ir pamokos brangios, bet vis tiek turi turto, kuris reikšmingai pabrango, tik gaila, kad nervų pagadino. Sėkmės toliau!

  1. Rokai,

   ačiū už komentarą.

   Taip, nervų praradimas turbūt neįkainojama investavimo dalis. Čia didesnė problema, kad turto vertė sudaro didelę mano portfelio dalį ir atitinkamai stipriai sujaukia įprastą savijautą. Jeigu vienas butas sudarytų 1% mano turto, tuomet abejoju ar sukčiau galvą stipriau, nei dėl nulūžusios P2P paskolos.

 7. Turiu buta nuomai, tai irgi neblogai nudrenge tokia grazuole su blakstienom kaip sepeciais. Lauke vaiksciodavo issiupuste kaip aukstuomenes dama, o kad bute elgiasi kaip kiaules kas pamanytu.
  Jusu pasakojima labai paivairintu nuotraukos 🤣

 8. Mano tėvams panašiai buvo, apdergtas ir prasmirdęs buvo butas. Tekste neminėjai, bet mano tėvas lupo ir keitė grindų laminatą, kad panaikinti kvapus.
  Deja, bet visiškai apsisaugoti vargu ar įmanoma, nebent eisi pasižiūrėti buto kas mėnesį:) bet tada normalus nuomininkai galvos, kad tu keistas

  1. Unini,

   ačiū už komentarą.

   Taip, čia verslas ir kartais rizika realizuojasi. Man lupt grindų neteko, epoksido nelabai ir nulupsi. 🙂 Su tėte sudėjom plaukiojančias, dar gražiau atrodo. 🙂

Leave a Reply