Kriptomat STO apžvalga ir interviu su CBDO Dejan Davidovic: sparčiai augantis startuolis
Categories InvesticijosPaysera STO nepavyko, pinigai grįžo ir juos suinvestavau į FinBee ir Reinvest24. Desico šiuo metu siūlo Kriptomat vertybinius popierius*. Investuotojams žadama 8% nuo visų įmonės gautų pajamų ir 4% pelno per artimiausius 20 metų. Ar šis siūlymas yra vertas dėmesio?
Kas yra Kriptomat?
Kriptomat yra Estijoje licencijuota kriptovaliutų keitykla*, kuria galėtų naudotis mano mama. Arba bet kas, kas gali naudotis elektronine bankininkyste. Platforma išversta į daugiau nei 20 kalbų, tarp jų ir lietuviškai. Pirkti ir parduoti galima arti 30 pagrindinų kriptovaliutų, tad pasirinkimas tikrai nemažas.
Už pirkimo/pardavimo sandorį imamas 1,45% mokestis, tad kriptovaliutos pirkimas ir pardavimas bendroje sumoje kainuoja 2,9%.
Kodėl verta investuoti į Kriptomat?
Augimas
Įmonė auga labai greitai. Prieš keletą mėnesių, kai buvo paskelbtas STO, Kriptomat turėjo 2 000 vartotojų, dabar jų yra daugiau nei 10 000. Neoficialiais duomenimis, apyvarta išaugo dar daugiau, tad iš investuotojo pusės – labai puikios žinios. Kita vertus, augimas buvo įtakotas kripto rinkos atsigavimo po nuosmukio, nes švieži pinigai vėl pradeda plaukti į kriptovaliutas.
Stipri komanda
Kriptomat komanda yra patyrusi ir įgyvendinusi keletą didesnių projektų (Spletnik ir Platformax). Esu naudojęsis Platformax automatinių pardavimų sistema, ji man paliko gerą įspūdį, komanda rūpinosi mūsų įmonės poreikiais ir dėka to pritraukėme keletą naujų klientų.
Produktas
Kriptomat produktas jau yra paruoštas ir veikia. Įmonė rodo savo didelius tikslus paruošusi kokybišką vertimu daugybe Europos kalbų ir finansavimo siekia marketingui ir tolimesniam produkto vystymui. Atvesti klientai iškart galės naudotis produktu ir jie platformai atsiperka jau nuo antros tranzakcijos – vidutiniškai atvesti vieną klientą kainuoja €3, o vidutinis tranzakcijos mokestis €5. Tai – puikios žinios investuotojams, su kuriais platforma dalinasi tiek pajamomis, tiek pelnu.
Potenciali grąža
Šis projektas turi galimybę iššauti. Paysera yra laiko patikrintas žaidėjas iš kurio aišku, ko galima tikėtis artimiausiu metu. Kriptomat yra tikras kripto startuolis ir dabartinis augimas gali virsti eksponentiniu, tad net ir investavus mažą sumą galima rimto kapitalo priaugio. Kiek žinau, Kriptomat naujausios finansinės ataskaitos ir augimo prognozė buvo audituoti praeitą savaitę ir artimiausiu metu investuotojams pagal audituotus duomenis bus pateikta galimos grąžos skaičiuoklė.
Kriptomat STO silpnosios vietos
Pajamos nuo 2020 m.
Įmonės pajamos ir pelnas investuotojams skaičiuojami tik nuo 2020 m. sausio 1 d., nors investuojama 2019 m. viduryje. Man tai atrodo visiškai nelogiška – riziką prisiimame dabar, o atlygį už tai gauname tik po pusmečio. Paysera naudojo atvirkštinį variantą investuotojams – pajamas skaičiavo nuo 2018 m., dar prieš investuotojams prisiimant riziką už projektą.
Metus veikianti įmonė
Įmonė veikia kiek daugiau nei metus. Bankai dažnai tokiu atveju įmonės finansavimo dar net nesvarstytų. Ši investicija yra itin aukštos rizikos ir labai realu, kad gali sugeneruoti neigiamą grąžą. High risk high reward.
Kripto rinkos svyravimai
Kripto rinkai išgyvenus eilinę meškų rinką nuo 2018 m. pradžios į ją pinigai pradėjo plūsti tik po pusantrų metų. Tai yra kone nestabiliausia rinka pasaulyje ir realu tikėtis dažnų nuopolių, kurių metu investuotojai būtų pasyvūs, tad ir Kriptomat keityklos pardavimai realu, kad ženkliai sumažėtų. Įmonė savo veiklą pradėjo būtent per nuosmukį, jį išgyveno, tad patirties šiek tiek įgavo, tačiau esant visuomenės panikai rinkoje nerealu tikėtis didelio investuotojų aktyvumo Kriptomat.
Konkurencija
Šioje rinkoje Kriptomat turi nemažai konkurentų, tokių kaip Coinbase arba Kraken. Esu naudojęsis Kraken keitykla dar 2017, kai jie teikė tragiškas paslaugas ir užsakymą reikėdavo kartoti 20 kartų, kol jis pagaliau būdavo įgyvendintas. Nuo to laiko daug kas pasikeitė ir dabar keitykla veikia be trikdžių ir pirkti ir parduoti kainuotų 0,4% sumos, arba 7-kart pigiau nei Kriptomat. Visgi daugiau nei 30 milijonų žmonių naudojasi Coinbase keitykla dėl jos patogumo ir joje pirkti ir parduoti kainuotų 2.98%, tad brangiau nei Kriptomat.
Papildomas patogumas kainuoja nemažai. Pats Kriptomat paslaugomis nesinaudočiau, tačiau visiškai naujam vartotojui tai būtų lengvas įėjimas į rinką. Galėčiau sulyginti su FinBee – nesiskolinčiau, nes brangu, tačiau yra nemažai žmonių ir įmonių, kuriems toks finansavimas palankesnis arba patinka klientų aptarnavimas.
Interviu su Dejan Davidovic, Kriptomat CBDO
Džiaugiuosi, jog su HonestFIRE blogo skaitytojais savo mintimis sutiko pasidalinti vienas iš Kriptomat įkūrėjų Dejan, kuris neseniai lankėsi Lietuvoje ir potencialiems investuotojams pristatė savo įmonę. Tad nieko nelaukiu ir dalinuosi jo mintimis su Jumis.
Ar patiko jūsų viešnagė Lietuvoje?
Aš gyvenu Slovėnijoje ir jaučiausi kaip namuose. Abi šalys turi žalią gamtą, malonius žmones, aistrą krepšiniui, ir kalbą, kurios niekas nesupranta. Turite daugiau ežerų, o mes turime kalnus.
Jūsų verslas yra tikrai jaunas, pradėjote šiek tiek daugiau nei prieš metus. Ar esate patenkinti iki šiol pasiekta pažanga?
Tai mums buvo nuostabi kelionė. Jei praėjusiais metais man būtų pasakyta, kiek padarysime, nebūčiau patikėjęs. Per vienerius metus mes nuo pirmojo registruoto naudotojo perėjome į verslą, kuris beveik visiškai padengia savo išlaidas. Mes atlikome nuostabų darbą ir labai didžiuojuosi, kokių rezultatų pasiekė mūsų komanda.
Labiau džiaugiuosi, kad pasiekėmė 50.000 registruotų vartotojų tikslą. Mes turime stabilią ir patikimą platformą, o visi mūsų KPI rodo puikius rezultatus.
Ar klientas aptarnavimas yra pagrindinis Jūsų privalumas, palyginti su konkurentais („Coinbase“ arba „Kraken“)?
Kriptomat buvo sukurtas siekiant, kad kriptovaliutos būtų perkeltos į kiekvieną namų ūkį ir kad kiekvienas galėtų pirkti, parduoti ir jomis naudotis. Kraken yra mūsų gerbiamas ir patikimas partneris ir yra viena iš pirmaujančių prekybos platformų. Jie yra žmonėms, kurie žino, kaip prekiauti, o ne eiliniams vartotojams. Jei bandysite nusipirkti bitcoin ir Kraken ir Kriptomat, pamatysite skirtumą.
„Coinbase“ yra rinkos lyderė ir mes mylime tai, ką ir kaip jie daro. Iš jų daug išmokome. Mes turime dalykų, kuriais skiriamės ir, kaip mūsų vartotojai mano, esame pranašesni. Manau, kad pagrindinis skirtumas yra požiūris, kuriuo orientuojamės į vietines rinkas.
Visa ši rinka vis dar bręsta ir mums yra pakankamai vietos.
Ar Jūsų mama ar tėvas be Jūsų pagalbos galėtų nusipirkti bitcoinų Jūsų platformoje? 🙂
Prieš 15 metų jiems parodžiau kas yra internetas ir kaip jis veikia. Jie abu sakė, kad tai pernelyg sudėtinga ir kad jiems jų nereikia. Šiandien jie abu turi išmaniuosius telefonus su žinučiųų programomis, jie naudojasi socialinės žiniasklaidos priemonėmis, siunčia vaizdo įrašus, savo namuose turi Wi-Fi, žiūri prie interneto prijungtą išmaniąją televiziją. Visos naujovės susiduria su pasipriešinimu priėmimui ir tas pats pasakytina ir apie kriptovaliutas.
Mūsų vyriausiam vartotojui yra virš 80 metų, o vidutinis mūsų vartotojų amžius yra didesnis nei 40. Jiems patogu ir saugu naudotis Kriptomat. Mano tėvai gyvena Slovėnijoje, tad jie gali atidaryti sąskaitą ir nusipirkti bitcoin. Iki šiol nebuvo reguliuojamo viskasviename sprendimo, kur jie galėtų bitcoin nusipirkti slovėnų kalba. Taigi manau, kad atsakymas yra „taip“, kai tik jie sužinos apie bitcoin egzistavimą.
Panašu, kad jūsų rinkodaros dalis, pavyzdžiui, jūsų personalo pristatymas, kur jie vadinamas burtininkais, atrodo, skirtas kompiuterinių žaidimų žaidėjams. Ar jie yra svarbi jūsų naudotojų dalis? Kas yra jūsų pagrindinis klientas?
Žvelgiant į tai, ką mūsų komanda pasiekė per pastaruosius 18 mėnesių, aš galiu lengvai pasakyti, kad jie yra žmonės, turintys magiškų galių. Mes sukamės keliose skirtingose vertikalėse ir dėl stiprios partnerystės su „Enjin“ komanda, žaidimai yra viena iš tų vertikalių.
Šiuo metu didžioji dalis mūsų vartotojų yra kripto-naujokai, po to žaidėjai ir kriptovaliutų kasėjai.
Kaip manote, kaip kripto rinkos svyravimai įtakos Kriptomat augimą? Kaip kita meškų rinka paveiks biržos augimą ir pardavimus?
Mūsų verslo modelis pagrįstas pirkimo / pardavimo sandoriais. Rinkos kylant aukštyn arba žemyn mes vistiek vykdome veiklą. Kai matau didžiausią telekomunikacijų kompaniją „AT&T“, skelbiančią, kad jie pradės priimti kriptovaliutas kaip mokėjimo būdą, tikiuosi, kad ateityje kripto turtas turės daug didesnį poveikį, ir mes nekalbėsime apie meškų ar bulių rinkas.
Nors 2018-aisiais kripto valiutų rinka buvo meškų, tačiau tai buvo puikūs metai vystymuisi, nes kripto valiutų pramonė sparčiai pasikeitė reguliavime ir stabilizavime. Tai buvo ir reklamų draudimų metai, ir metai, kai kriptovaliutoms atsirado sąlygos įsijungti į pagrindines finansų rinkas – kriptopramonei įdomūs, tačiau neramūs laikai.
Per metus įkūrėme įmonę, įsigijome licencijas, sukūrėme patikimą ir saugią paslaugą, dirbome kurdami puikią aplinką ateities augimui. Lokių rinka padarė mus produktyvesnius ir privertė ieškoti įvairių sprendimų, norint įveikti, kylančias problemas.
Tikiuosi, kad vartotojų pritraukimas ir verslo rezultatai toliau augs. Kai mūsų STO finansavimas bus baigtas, tikiuosi kad mūsų investuotojai taip pat galės tuo pasidžiaugti.
Paysera STO buvo atšauktas dėl lėto finansavimo. Ar matote šią riziką su Kriptomat? Ar turite planą B, jei pradinis tikslas nepasiekiamas iki birželio 22 d.? Ar pakeitėte ką nors, atsižvelgdami į Paysera STO nesėkmę?
Man labai gaila, kad Paysera vadovybė nusprendė atšaukti vertybinių popierių išleidimą. Nesakyčiau, kad priežastis yra lėtas finansavimas, o kelių priežasčių derinys. Man sunku tai pakomentuoti.
STO vykdymas yra labai sunkus ir jam reikia daug išteklių. Jūs galite tikėtis, kad tik išaugusios ir brandžios komandos ir įmonės imsis šio kelio. Aš asmeniškai džiaugiuosi, ką skaitmeniniai vertybiniai popieriai atneša į finansų pasaulį. Ypač tai, kad pasaulis, kuris anksčiau buvo skirtas tik informuotiesiems investuotojams, dabar tampa prieinamas visiems. Tikiuosi, kad tai turės didelį poveikį, kaip žmonės investuoja savo lėšas, ir tai tikrai bus rimtas pokytis investavimo žaidime. Tačiau šiuo metu ES beveik nėra sėkmės istorijų. Tai naujas dalykas, naujovė, ir dar daug ką galima padaryti, kad žmonės suprastų kaip tai veikia.
Matau, kad žmonės iš kripto sferos mano, kad STO – nuobodu, o instituciniai investuotojai mano, kad dar yra per anksti ir laukia reguliuojamų antrinių rinkų. Smulkieji investuotojai bijo ir laukia, kas nutiks.
Manome, kad STO yra teisingas kelias mums ir mes stengiamės, kad tai įvyktų. Mes padarysime viską, ką galime, kad taptume tais, kurie pralaužė ledus. Štai kodėl šią savaitę paskelbsime kai kuriuos mūsų pasiūlymo dokumento pakeitimus. Pagrindiniai pakeitimai:
- Mes pratęsiame pasiūlymo laiką, kad galėtume susitikti su investuotojais, šviesti juos, atsakyti į klausimus ir išauginti tokenizuotų vertybinių popierių patikimumą. Nauja finansavimo pabaigos data bus 2019 m. Rugsėjo 27 d. Tai reiškia, kad pasiūlymas baigsis, kai pasieksime investavimo tikslą arba paskutinę aukciono dieną.
- Mes skelbsime audituotas finansines prognozes ir investavimo simuliatorių, pagrįstą šiais skaičiais. Tokiu būdu mes suteikiame investuotojams galimybę pamatyti savo investicijų potencialą ir priimti apgalvotą sprendimą. STO yra labai reguliuojamas dalykas, todėl, prieš mums leidžiant juos skelbti, turėjome audituoti visus dokumentus.
Investuotojams dividendai paskirstomi nuo pajamų, skaičiuojamų po 2019 m. sausio mėn. Investuotojai riziką prisiima jau nuo 2018 m. gegužės mėn. Kodėl buvo pasirinkta tokia dividendų skaičiavimo tvarka? Ar manote, kad tai sąžininga?
Taip, žinoma, tai yra sąžininga. Skaidrumas ir paprastumas yra dvi pagrindinės mūsų įmonės vertybės. Mes norėjome, kad išmokėjimo grafikas būtų logiškas, skaidrus, geras ir naudingas verslui ir apima kelis „kas-jei“ scenarijus. Paskutiniai dviem ir grindėme savo sprendimą.
Pasibaigus siūlymui ir išleidus finansinę priemonę, mums reikės šiek tiek laiko, kad mes iš tikrųjų pradėtume naudoti surinktas lėšas. Pagal tai kaip sitaucija klostosi šiuo metu, mes iš tikrųjų lėšas pradėsime naudoti spalio pabaigoje.
Esame patyrusi komanda ir mes visada atsižvelgiame į keletą skirtingų scenarijų. Mes žinojome, kad yra tikimybė, kad mums reikės pratęsti pasiūlymo laikotarpį, nes gali prireikti laiko pradėti naudoti lėšas, reglamentai gali keistis, gali atsirasti kitų iššūkių siūlymo metu ir t.t.
Kaip atrodo šiuo metu, mes buvome teisūs.
Kriptomat nėra pirmasis verslas, kurį kuriate. Aš asmeniškai naudojausi „Platformax“ pardavimo sistema ir ji buvo naudinga verslui. Ar veikia kriptovaliutų keitykla yra visiškai kitoks verslas?
Mes kartu dirbame jau daugiau nei dešimtmetį ir esame puiki komanda, jungianti naujoves, patirtį, šviežumą, kompetenciją ir puikius valdymo įgūdžius.
Tokio verslo kūrimas kaip Kriptomat yra unikalus iššūkis. Beveik nėra standartų, kurių reikia laikytis, o ekosistema vis dar kuriama. Kai kurios operacijos reikalauja ypatingos priežiūros mes labai rūpinamės savo vartotojų saugumu. Tai skiriasi nuo to, ką darėme iki šiol, bet mes mėgstame iššūkius ir matome to rezultatus.
Koks yra jūsų trumpalaikis ir ilgalaikis tikslas su Kriptomat?
Trumpalaikis tikslas – pasiekti 0,5 mln. vartotojų; ilgalaikis tikslas – turėti 5% smulkiųjų investuotojų kripto keityklų rinkos.
Atsakykite vienu sakinu: kodėl smulkus investuotojas turėtų investuoti į Jūsų projektą?
Manau, kad tai vieną kartą gyvenime pasitaikanti galimybė ir tinkamas laikas investuoti į startuolį su patyrusia komanda, veikiančia paslauga ir patikrintu verslo modeliu, investuotojams atsilyginančiu dividendais, mokamais išskirtiniu būdu.
Ar verta investuoti į Kriptomat STO?
Aš ketinu investuoti mažą savo portfelio dalį (1-2%) į šį projektą. Pradžioje buvau skeptiškas, tačiau pamačius kaip dirba komanda ir kaip greitai auga ši įmonė panorau tapti jos augimo dalimi. Patyrusi komanda išvystė keletą gerų projektų, vienu iš jų naudojausi pats, tad gera patirtis prisideda prie mano sprendimo.
Visgi, tai yra labai rizikingas projektas ir realu, jog investuotų pinigų daugiau niekada nepamatysiu. Manau, jog ši investicija yra tik tiems, kurie toleruoja labai aukštą riziką ir yra pasiruošę palaukti bent 5 metus iki ženklios grąžos. Jeigu esate pasiruošę ir Jūs – STO galite dalyvauti iki 2019 m. birželio 22 d. Į STO galite registruotis per šią nuorodą* (aš už tai gausiu mažą komisinį, kuris prisidės prie blogo vystymo).
Ką apie projektą manote Jūs?
P.S. prieš atliekant investicinius sprendimus būtinai patys įsigilinkite į produktą ir jį ištyrinėkite. Šis straipsnis yra tik mano dalinimasis savo patirtimi ir nėra rekomendacija priimti investicinius sprendimus. Aš esu šališkas žmogus ir galiu būti priklausomas nuo gaunamų referal’ų, galiu dirbti rekomenduojamoje įmonėje arba būti jos akcininku. Do your own research.
*paspaudę ant nuorodos galėsite užsiregistruoti platformoje, o aš už tai gausiu mažą komisinį, kuris prisidės prieš šio blogo išlaikymo.