Finansinė laisvė ir kaip to pasiekti kiekvienam

Categories Finansinė Laisvė
Finansinė laisvė

Finansinė Laisvė ir Pensija 35-ių

Visą dieną buvau excited apie šio blogo įrašą apie finansinę laisvę jauname amžiuje. Mane įkvėpė vakar perskaityti keli Baltic Moustache įrašai ir anksčiau skaityti Luko VŽ straipsniai apie investavimą ir finansinę laisvę ankstyvame amžiuje, dar žinomą kaip FIRE (financial independence retire early).

Ypatingai prie Luko straipsnių nemažai komentarų kaip blogai ir neteisingai jis investuoja, o tokia pasipriešinimo reakcija man dažnai veikia kaip katalizatorius daryti atvirkščiai.

Investavimas ir finansinės laisvės siekis Lietuvoje dėl buvusios santvarkos yra mistifikuotas. Mane bandė atkalbėti nuo daugumos išbandytų investavimo rūšių – pokerio, investavimo fonduose, skolinimo kitiems žmonėms, akcijų, indėlių – nesuskaičiuojamai didesnė dalis žmonių, nei pritarė investavimui. Priežasčių įvairiausių – nuo tiesiog rizikos (bendraamžių požiūris) iki prisiminimų apie Sekundės banko griūtį (močiutės požiūris. Myliu).

Skirtumas nuo patarėjų ir manęs – turiu pastovias pasyvias pajamas, kurios, esant reikalui, padengtų mano buto nuomą Vilniaus centre. O dabar veikia kaip popierinė finansinė pagalvė porai metų, jei netekčiau darbo rytoj.

Kaip Aš Siekiu Finansinės Laisvės

Finansine laisve - aš ateinu.
Finansinė laisvė – here we come.

Aš esu 90s vaikas (2030 arčiau nei 2000, crazy, right?), pragyvenimui pardavinėju tai, ko nori dauguma lietuvių ir turiu hobį, kuris man 7 mėnesius iš 12 neša pajamas bei malonumą. Gyvenau trejose šalyse. 2018 metais apkeliavau dar 11 ar 12 šalių. Didžiuojuosi tuo. Lietuviai nemėgsta pasidžiaugti savo gyvenimo pasiekimais. Šis blogas yra skirtas pasidalinti gyvenimo džiaugsmu ir savimylai patenkinti.

Po visomis kelionėmis, gero buto nuoma, investavimu slypi finansinės laisvės siekiamybės kaina. Esu taupus ir pateikiu kelis to pavyzdžius:

 1. Pirmą naktį Amerikoje praleidau snausdamas autobuso stotelėje šalia vietos, kur mane turėjo pasitikti darbdaviai. JFK nusileidau apie 01.00. Už 5h miegą New Yorke nenorėjau mokėti 50 dolerių.
 2. Gyvendamas UK, Tesco pirkdavau 90% nukainotus maisto produktus, kurie buvo besibaigiantys galioti. Žinodavau apytikslį laiką, kada jie bus nukainoti ir parduotuvėje kartais praleisdavau iki valandos lūkuriuodamas, kad juos nukainotų.
 3. Iš naktinio klubo grįžau dviračiu tam, kad nereikėtų mokėti už naktinį autobusą ar taxi. Niekas nenukentėjo.

Tai yra apgailėtina, tačiau tai yra mano kelio dalis link finansinės laisvės.

Mano Pirmosios Investicijos

Patikrinkime mano pirmąsias investicijas siekiant finansinės laisvės:

-1.000 Lt į Snoro indėlį su 10% palūkanomis.

-Apie 1.000 Lt į akcijų fondus Swedbank 2009 metais. Pardaviau už metų su 10-30% nuostoliu.

-Apie 2.500 USD į pokerio karjerą (mokymai + turnyrų įpirkos). Viską pralošiau.

-8 954 akcijos restruktūrizuojamos Dvarčionių keramikos akcijų, kurias įsigijau, nes perskaičiau naujieną Delfi apie stipriai išaugusią akcijų kainą. Iki šiol turiu 3 489 bankrutavusios įmonės akcijas.

Iš visų šių investicijų gavau neapibrėžiamą grąžą – gyvenimo pamokas. Nuo didesnio saugumo ir savigarbos jausmo miegant AirBnb Bronxe (aš visgi taupus 🙂 ) vietoj stotelės Manhatten‘e, iki investavimo į tai, ką išmanau.

Tikslas

Investuoju tam, kad už dešimtmečio turėčiau pasirinkimą – nebedirbti, jeigu to panorėsiu. Mano tikslas – sukaupti bent €250.000 aktyvų iki 2029, generuojančių pasyvias pajamas ir užtikrinančių finansinę laisvę. Per šį laiką veikiausiai bus ekonominis nuosmukis ir po jo sekantis pakilimas, tad bus įdomu. Rizikos nebijau, prarasti galiu nedaug, tad dabartinės investicijos man yra kaip play money.

Esu impulsyvus žmogus ir galbūt tai bus vienintelis įrašas. Tačiau šiuo metu galvoje jau sukasi mintys apie dabartinių investicijų aprašą, kurios stipriai skiriasi nuo kitų dviejų man žinomų FIRE lietuvių portfelių.

Patiko? Pasidalink šiuo įrašu su draugais!

14 thoughts on “Finansinė laisvė ir kaip to pasiekti kiekvienam

 1. Perskaičiau viską ką kol kas parašei. Vieną skaitytoją jau turi 😉 Degu FIRE idėja taip pat kaip ir tu. Sėkmės ir welcome aboard!

  1. Džiugu, kad užkabino. 🙂

   Jeigu turi įdomių minčių, kviečiu pasidalinti savo istorija šiame bloge. 🙂

  1. Labas, Debesyla,

   džiaugiuosi, kad įdomu. 🙂 Man patiko tavo įrašas apie jokių pirkinių mėnesį. 🙂

 2. Labas, $250k pagal 4% taisyklę generuos $10k per METUS ($833/mėn). Ar tikrai tokia suma pinigų tau užtikrins finansinę laisvę?

  1. Hi, MK,

   ačiū už komentarą.

   Esminis dalykas yra, kad pasyvios pajamos viršytų pragyvenimo išlaidas, tad tokia suma tai leistų padaryti ir rinktis – ar noriu dirbti toliau, ar man užteks pasyvių pajamų ir pajamų iš mano hobio (kas prideda dar kelis šimtus eurų per mėnesį).

   Taip pat, 4% taisyklė skirta gaunant standartinę 9-10% investicijų grąžą iš investicijų. Akcijų mano portfelyje dabar nėra, gaunu didesnę nei standartinė investicijų grąžą, kas leistų tikėtis, kad nusiimti galimybė būtų daugiau nei 4%. 🙂

  1. Labas, Inga,

   ačiū už komentarą.

   Džiaugiuosi, kad patinka, tikiuosi kiti įrašai irgi yra naudingi. 🙂

 3. Valdome su žmona vp portfelį maždaug 400000 eur. Sukauptas per 20 metų nuolatinio investavimo .Tai vidutiniškai generuoja apie 28000 eur metams po mokesčių. Dar beveik tiek pat sukrenta algomis. Tikriausiai esame fire, bet niekaip to nepanaudojame – gyvenimo rutina ta pati ir net automobilis deveik dešimties metų nors pirktas naujas ir kuklus. Aš iki pat dabar perku nukainuotus maisto produktus jei tik pamatau. Ir nesigėdinu. Nes man neįdomi kitų nuomonė apie savo gyvenimo būdą. Manau kiekvienas nebijantis pasilenkti paimti išmestą depozitinį butelį turi šansą tapti finansiškai laisvas. Ir netikiu nt investucijomis

  1. Hi HDR,

   šaunu, kad jau pasiekėte finansinę laisvę.

   Tavo žinutė man labai primena knygos “Mano kaimynas milijonierius” turinį – yra daug turtingų žmonių, kurie elgiasi ir atrodo kaip eiliniai žmonės. Manau, jog tavo pavyzdys, tai patvirtina. 🙂

   Ar nekyla pagundų elgtis kitaip?

Parašykite komentarą