Kaip sutaupyti ir jaustis praturtėjus?

Categories Investicijos, Taupymas
Taupymas

Kaip sutaupyti pinigų?

Rodos, jog niekada neturėjau problemų dėl nereikalingų išlaidų – turbūt šeimos auklėjimas. Tėvai nėra linkę skolintis pirkiniams, dažnai apsipirkdavo pagal tai, kur geresnės kainos (t.y. Lenkijoje), kiekvieną didesnį pirkinį ilgai apsvarstydavo. Tačiau galbūt Jums dažnai kyla klausimas: kur dingsta mano pinigai?

Pradėjus savarankišką gyvenimą tėvai man pervedė pinigų visiems mokslo metams į priekį. Savo sąskaitoje turėjau tuo metu man kosminius 12.000 Lt, kurių dalį panaudojau bendrabučio nuomai ir kompiuteriui įsigyti. Paskui telefonui. Paskui keliems pirkiniams internetu. Paskui… pamačiau, kad sąskaita įnirtingai tuštėja ir tas jausmas nepatiko nei man, nei mano tėvams, kurie paprašė atsiųsti banko sąskaitos išrašą patikrinti, kur taip greitai išleidau pinigus J. Taip aš susipažinau su klausimu, kur dingsta mano pinigai, kuris, turbūt, nesvetimas dažnam lietuviui.

Kur dingsta mano pinigai?

Po studijų, atkirtus finansinę tėvų bambagyslę, ėmiau pats rūpintis savo finansais. Čekių rinkimas, išlaidų suvedimas į Excel, arba apps‘ų naudojimas savo išlaidų stebėjimui yra protingas ėjimas, tačiau neturiu tam kantrybės. Savo pinigų srautus nusprendžiau valdyti savo sukurtu būdu.

Nuoma

Kas mėnesį nuomai šiuo metu skiriu pastovią 274 Eur sumą. Su įmone, kuriai dirbu, esu sutaręs, jog atlyginimą gausiu dukart – 10 d. ±€686.00, 25 d. ±€400.00. Kadangi nuomą moku mėnesio pradžioje, iškart atsidedu reikalingą sumą iš antro mokėjimo nuomai, o likutį panaudoju sąskaitoms ir maistui.

Maistas

Maistui skiriu €75.00 per savaitę. Studijuodamas turėjau svajonę, kad galėčiau parduotuvėje pirkti kokį noriu maistą. Iš dalies tai išpildžiau, nes perku kokį noriu maistą kassavaitiniame Tymo turguje (linkėjimai ūkinininkei Vaivai su Darium 🙂 ). Turgavietę renkuosi dėl asmeniško santykio su ūkininkais. Taip pat jaučiu pasitenkiną remdamas smulkųjį verslą.

Norėdamas kontroliuoti savo išlaidas maistui, savaitės pradžioje išsiimu €75.00 grynais ir įsidedu juos į piniginės skyrelį skirtą gryniesiems (taip dariau pirmus keletą mėnesių, kol išsiugdžiau supratimą, kiek išleidžiu maistui; dabar taip nebedarau). Išleisti daugiau negaliu, jeigu išleidžiu mažiau, pinigai lieka kitai savaitei ir prieš einant apsipirkti vėl papildomi iki €75.00 sumos. Maistą mėgstu gamintis pats. 4-5 kartus per savaitę grįžtu valgyti pietų į namus ir valgau šviežius ir skanius patiekalus.

Pramogos

Kiekvienas laisvalaikį leidžiame savaip. Aš mėgstu sportuoti, skaityti knygas, keliauti. Standartiški pomėgiai. Kiekvieną mėnesį skiriu €100.00 išleisti kur tik noriu – nueiti į barą alaus, į kiną su drauge ar kitoms spontaniškoms užgaidoms. Mėnesio pradžioje nusiimu €100.00 grynais ir įsidedu juos į antrą skyrių piniginėje gryniesiems. Iki pradėjus taip daryti, kai kaskart pinigus leisdau pramogoms, jaučiau, kad galbūt be reikalo išlaidauju. Tačiau turėdamas savo nusibrėžtą limitą visam mėnesiui ir žinodamas, kad tai neįtakos mano finansinės laisvės tikslų jaučiuosi geriau ir dažniausiai tiesiog mėgaujuosi pramogaudamas.

Transportas

Savo automobilio neturiu, naudojuosi Vilniaus viešuoju transportu ir automobilių nuoma. Naudojantis m. ticket app‘su viena kelionė Vilniuje kainuoja juokingus €0,65, esant reikalui keliauti už Vilniaus ribų – nuomojuosi automobilį labai geromis sąlygomis per TopRent – €10.00/para. Penktadienį teko pakeliauti Toyota RAV4, vienas malonumas.

Pagalvė

Pradėjęs vykdyti savo biudžetą susidurdavau su situacija, kuri man keldavo nerimą – mėnesio pabaigoje tiskliai vykdant planą pinigų likutis banko sąskaitoje artėdavo link €0.00. Nėra malonu žinoti, jog kilus netikėtų išlaidų gali tekti pardavinėti savo investicijas. Tad nusprendžiau visada turėti laisvus bent €300.00 sąskaitoje, kuriuos galėčiau panaudoti būsto nuomai arba nuomojamo automobilio depozitui.

Investicijos

Tam, kad pasiekčiau norimus €250.000 2029-aisiais, kas mėnesį per artimiausią dešimtmetį turiu atsidėti bent €600.00 investicijoms. Dabartinė matematika paprasta: €1086.00 DU – €320.00 nuoma ir sąskaitos – €300.00 maistui – €100.00 pramogoms €30.00 transportui = €356.00 Eur lieka investicijoms. Iš savo hobio pusę metų per mėnesį gaunu apie €500.00, tad jau dabar investicijoms galiu skirti reikiamą sumą. Pinigus įdarbinu vos tik atsiranda perteklius banko sąskaitoje, viršijantis pagalvę.

Tačiau…

Žmonės nelinkę keisti savo įpročių ir randa kaip juos pateisinti:

uždirbu €500.00 į rankas, vos suduriu gala su galu, apie kokias investicijas tu kalbi, jaunuoli? Tokiu atveju rekomenduoju 1. Šviestis ir plėsti savo žinias 2. Pabandyti investuoti 1% nuo savo algos į tarpusavio skolinimą, kitą mėnesį pakelti investicijas dvigubai ir kas mėnesį pridėti po procentą, kol jausitės patogiai. Kas mėnesį didinant sumą per metus susikauptų €350.00 dirbančių pinigų. Per dešimtmetį kas metus pridedant €350.00  ir uždirbant 10% (S&P500 vidutinę grąžą)  palūkanas gautųsi €5.371.50, įskaitant 2% infliaciją. Sunkiausia yra pradėti, o pradėjus atsiranda rezultatai ir pasitenkinimas.

…mažai uždirbsiu iš mažų investicijų, investuosiu, kai turėsiu daug atliekamų pinigų. Kviečiu pasinaudoti, anot Einšteino, aštuntuoju pasaulio stebuklu – sudėtinėmis palūkanomis. Kiekvienas naujas uždirbtas euras uždirbs dar daugiau pinigų. 1 investuotas euras per 30 metų, uždirbant 10% vidutines palūkanas, tampa 10 eurų. Mes kasdien darome pasirinkimus tarp 1 puodelio kavos ir 10 puodelių ateityje arba finansinės laisvės.

…investicijos yra rizikingos. Taip pat kaip ir darbas ofise iki pensinio amžiaus, o jam atėjus 40% atlygio siekianti pensija. 🙂

Pagarbiai,

Honestfire.

P.S. prieš atliekant investicinius sprendimus būtinai patys įsigilinkite į produktą ir jį ištyrinėkite. Šis straipsnis yra tik mano dalinimasis savo patirtimi platformoje ir nėra rekomendacija priimti investicinius sprendimus. Do your own research.


Patiko postas? Prenumeruok arba palik man arbatpinigių. Palaikykite mane

Viso rėmėjai paaukojo €61, kurie buvo skirti apmokėti dalį hostingo ir domeno išlaidų. Ačiū!

6 thoughts on “Kaip sutaupyti ir jaustis praturtėjus?

 1. Pamenu save praeitais metais, kai svarsčiau ar pradėti tinklaraštį, vis sukosi mintys: „niekam nebus įdomu, kam čia vargintis”.

  Tai panašu, kad visgi apsimokėjo. Yra ir Lietuvoje žmonių su panašiomis vertybėmis 🙂

  Nepamiršk ir to, kad gali didinti pajamas 😉

 2. Sveikas,

  Ačiū už straipsnius. Nors man jau 27, tačiau tik dabar susivokiau apie taupymo svarbą ir suvokiau, kad manimi NIEKAS NEPASIRŪPINS.

  Tad pradėjau vestis biudžetą, skaičiuoti išlaidas bei taupyti.
  Tačiau labai sunku su investicijomis. Kiek matau, visi aplink dalinasi savo rezultatais, tačiau kaip pradėti nuo pradžių, kaip investuoti, kokias sąskaitas atsidaryti, į kur investuoti ? Ar yra koks nors Ultimate gidas, kuris padėtų šiais klausimais ?

  Kind regards,
  Deividas

  1. Labas, Deividai,

   ačiū už komentarą.

   Kaip tik artimiausiu metu paskelbsiu išsamų straipsnį apie vieną naują platformą, kurioje valdai nekilnojamą turtą ir gauni pajamas tiek iš jo pabrangimo, tiek iš nuomos pajamų.

   Manau, kad Ultimate gide gali būti tik pats sau. Turi paklausti savęs, kiek rizikos gali sau leisti ir kiek lėšų gali skirti investicijoms. Siūlau pradėti skaityti knygas apie investavimą. Mano mėgstamiausios Kiyosakio „Rich dad poor dad”, Bogle „Sveiko proto investavimas”.

   Aš investuoju P2P, naudojuosi keliomis platformomis apie kurias rašiau bloge (https://www.honestfire.lt/category/investicijos/). Norint prisiimti mažiau rizikos ir naudotis laiko patikrintais metodais verčiausia periodiškai investuoti į ETF fondus, kurių gerą gidą Lietuvoje parašė Balticmustache (https://balticmustache.lt/geriausias-brokeris-investavimui-i-etf-lietuvoje-2019/).

   Jei turi konkrečių klausimų, kreipkis, pasidalinsiu patirtimi. Džiugu, jog suėmei savo gyvenimą į rankas pats, pasidalink, kaip seksis kelionėje. 🙂

Leave a Reply