Guest post: FIREd patirtis

Categories Finansinė Laisvė
FIRE judėjimas

Tam-pam-pam param, pirmasis guest post bloge. Džiaugiuosi galėdamas pasidalinti patyrusio FIRE’isto komentaru apie viešoje erdvėje atsinaujinusias diskusijas apie FIRE judėjimą.

Tekstas neredaguotas.

Perskaičius post’a aptarianti Stoic’o interviu, ir T. Marčiulaičio komentarus apie FIRE, kurių blogo autorius (o gal ir kai kurie skaitytojai) nesuprato, kilo noras pabandyti argumentuotai paaiškinti.

Matyt pagrindinė Tautvydo klaida yra ta, kad jis preziumuoja jog elementarius dalykus supranta ir turi omeny visi, todėl nesivargina pradėti nuo jų, ko pasekoje gauna pasipriešinimą ir atmetimą. Pabandysiu šią klaidą ištaisyti, nes man kaip žmogui jau pasiekusiam FIRE ši tema yra artima. Tolimesnis tekstas (kaip sako rusai) – tiems kas tanke.

Pradėti greičiausiai reiktų nuo to, kad kiekvienas nors kiek masyvesnis judėjimas (o FIRE toks ir yra) jungia savyje ženklų kiekį žmonių, daugumos kurių siekiai ir poreikiai yra gana vidutiniai. Aišku, žmonių yra įvairių, bet absoliuti dauguma siekia bent jau bazinių poreikių plius patenkinimo.

Atkreiptinas dėmesys, kad statistiškai dauguma FIRE dalyvių yra miestiečiai, todėl argumentai, kad turint kirvį miške galima išgyvent nemokamai (ar už 100 EUR per mėnesį) arba kad žemė išmaitins (blogiausiu atveju rupšnosi žolę kieme) neturi nieko bendro su diskusija apie FIRE judėjimą.

Taigi, yra tokia savoka kaip vidutinis pragyvenimo lygis, į kurį orientuojasi visuomenės mediana. Jis priklauso nuo šalies kurioje gyveni, tad paprastumo dėlei toliau nagrinėsiu Lietuvą, nes tikiu kad ją Tautvydas ir turėjo omeny (čia kad neprasidėtų diskursas kaip galima puikiai gyventi už 500 USD Pakistane). Mano nuomone, kadangi rinka daugmaž savireguliuojasi tai vidutinį pragyvenimo lygį Lietuvoje gali sau leisti žmogus gaunantis vidutinį atlyginimą. 2020 paskutinį ketvirtį jis buvo 967 EUR į rankas. Paprastesniam skaičiavimui imkim, kad tai 1000 EUR – tai mūsų atraminė suma vienam žmogui vidutiniam sočiam lietuviškam gyvenimui. Šeimai tam pačiam gyvenimo lygiui palaikyti reikia bent 2000 EUR, ypač jei yra vaikų. Aišku galima sakyti, kad galima ir iš 1500 EUR išgyventi, bet taip pat niekas (ypač turintys vaikų) nesiginčys, kad iš 2500 EUR išgyventi daug lengviau ir maloniau, taigi kaip vidurkį paimkim 2000 EUR šeimai. Įsimenam šį skaičių.

FIRE metodo esmė dirbant ir gyvenant „good life“ (a.k.a. ideale bent jau vidutiniškai komfortiškai)   atsidėti tiek pinigų, kad nebedirbant (t. y. iš investicijų) galima būtų (esant norui) toliau gyventi tokį patį gyvenimą. Kadangi tiklas yra padaryti tai kuo greičiau tai pagal originalę amerikiečių metodologiją, atidedant bent pusę atlyginimo tai galima padaryti daugmaž per 13 metų. Bet tai veikia tik su SĄLYGA, kad iš kitos pusės tu gyveni „good life“ nes taip reiks gyventi ne laikinai, o visada. Galima aišku pasakoti, kaip bomžauti iš labai mažai pinigų, bet daugumai (tame tarpe FIRE dalyvių) tai nepageidautina, nėra tikslas ar siekiamybė. Taigi paklausom Tautvydo ir ką jis sako: tam, kad lietuviui, kuris turi šeimą (arba planuoja ją turėti) suveiktų FIRE metodas jis turi atsidėti per mėnesį apie 2000 EUR, nes tai ir yra atraminė suma iš kurios reikės gyventi. Jeigu tai yra bent puse tavo algos, tai elementarioji aritmetika sako, kad visa yra minimum 4000 EUR.  Kas čia gali būti neaišku??? Taip, jei nori sukaupti VIDUTINIAM FIRE GYVENIMUI GREITAI (t. y. per 13 metų ar greičiau), tavo pajamos turi būti apie 4000 EUR (nes 2000 ir yra puse nuo 4000). Jei uždirbi daugiau, tai arba gali per tiek pat laiko sukaupti sotesniam gyvenimui, arba sukaupti vidutiniam greičiau. Jei uždirbi mažiau – viskas užtruks proporcingai lėčiau. Visgi atkreiptinas dėmesys, kad su Tautvydu diskutuojama apie FIRE judėjimą, kurio šūkis – „Free by Thirtythree“, kas AIŠKIAI implikuoja 13 metų kaupimą, kurio matematiką žr. auksčiau. Taipogi pažymėtina, kad Tautvydas pasakė, jo jei žmogus planuoja gyventi vienas, tai jam greičiausiai užtektų pusės tos sumos (kas akivaizdu ir logiška) bet kadangi DAUGUMAI mūsų normalu yra šeima (ir greičiausiai vaikai nes kitaip tiesiog išmirsim) tai pirmą scenarijų jis tiesiog pasirinko kaip pagrindinį ir atraminį.

Ten nėjo diskusija – blogai ar gerai yra investuoti, ėjo diskusija apie FIRE judėjimą ir kaip tas FIRE pasiekiamas. Akivaizdu, kad kad gaunant 1000 EUR ir gyvenant vidutinį gyvenimą Vilniuje su poreikiais ir atostogomis, tau nelieka beveik nieko jau nekalbant apie pusę. Aišku galima atidėti 100 ir nuo to (nes tai geriau nei nieko) tik bet kuris FIRE kalkuliatorius internete tau pasakys, kad tokiu tempu FIRE ateis po tavo mirties. Na o jei tu ne vienas, tai arba turi būti palaikanti judėjimą antroji pusė, arba planuojant FIRE ateityje reikia uždirbti daugiau (kas daug dažniau pasitaiko).

Ir paskutinis dalykas – apie sumas, atskaitas ir mokesčius. Jei manyti, kad vidutinio FIRE judėjimo dalyvio VIDUTINIS PASTOVUS nominalus metinis uždarbis iš investicijų yra apie 9% (čia aš labai dosnus, nes manau kad pagrindinės masės VIDUTINIS uždarbis svyruoja tarp 5 ir 7 procentų nes panašiai tiek duoda investicijos į NT arba daugmaž saugios obligacijos) tai reikia suvokti jog po mokesčių ir kaštų lieka 7%. Tuomet norėdami išlaikyti perkamąją galią atimam infliaciją, kuri Lietuvoje lengvai siekia 3% (čia nekalbant apie lūžio taškus, kuriuos ilgam laikotarpyje tikrai reikia turėti omeny, kai pavyzdžiui daug kas iš litų tiesiai į EUR 1/1 konvertavosi, arba kai atejus po karantino kirpykloj paklausiau kiek skolingas, vietoj įprastų 7 EUR pasakė 10 kas yra beveik 50% brangimas). Rezultate mums lieka nuo 2 iki 4%. Sakykim vidutiniškai 3%, ypač įskaitant „Sequence of returns risk“. Taigi nuo šios vietos nebesunku paskaičiuoti nuo kokios sumos 3% yra 24000 EUR per metus šeimai – bent 800 000 EUR. Čia jei nėra jokiu klaidų ar praradimų, nepasikeis mokestinė aplinka ir nereikės pvz brangaus gydymo ar padėti vaikams su mokslais ir būsto įsigijimu. Jei vistik reikės, o ir ne idealiai viskas eisis, tai su šiek tiek atsargos kaip tik 1 000 000 EUR ir gaunasi.

Case closed, jei dar kažkam kyla abejoniu, tuomet aš bejėgis.


Patiko postas? Prenumeruok arba palik man arbatpinigių. Palaikykite mane

Viso rėmėjai paaukojo €61, kurie buvo skirti apmokėti dalį hostingo ir domeno išlaidų. Ačiū!

2 thoughts on “Guest post: FIREd patirtis

  1. Taigi Marčiulaičiui Swedbank moka, kad jis savo skaitytojus įtikintų, kad FIRE yra visiška nesamonė 🙂 Panašius pranešimus spaudai rašo ir pats bankas. Bet, kai šeimoje susiguli bendra idėja judėt į FIRE, tai mass mediai tampa sunku įteigti priešingai.

  2. Ne visi planuoja pagrindinę sumą kažkam palikti. Gali ramiai pasiskaičiuoti, kaip sudeginti didumą investicijų iki kokių 90 metų, jei pasiseks. O ir pergyvenus retam reiks daugiau nei brangesnių senelių namų. Ir labai priklauso nuo žmogaus pomėgių vartoti. Visada tai akcentuoju, kadangi pats jų beveik neturiu. Man tiesiog nepriimtina mesti gerus daiktus, keisti juos į naujus,švaistyti maistą, pirkti abejotino reikalingumo prietaisus, neturiu jokių juvelyrinių dirbinių. Dar menkai domiuosi sportu, kultūra, neturiu šioje srityje išlaidų. Knygas skaitau iš bibliotekos, neperku. O bushcraftinimui ir hikinimui labai jau nedaug lėšų reikia, bet tai mane įtraukia.

Leave a Reply