Periodinis investavimas Baltijos šalyse

Categories Investicijos
Periodinis investavimasPeriodinis investavimas Baltijos biržoje

Prieš gerą mėnesį pradėjau investuoti į Lietuvos ir likusių Baltijos sesių akcijas. Tačiau daugumą jų pardaviau jau kitą dieną, nes nusprendžiau pradinį įnašą butui kaupti Baltic Horizon nekilnojamo turto fondo vienetais. Sumokėjus pradinį įnašą vėl grįžtu prie periodinio €200 per mėnesį investavimo Baltijos biržoje.

Kaip pasirinkti akcijas?

Kasdieniam domėjimuisi akcijomis neturi nei žinių nei laiko. Gero indeksinio fondo, investuojančio į Baltijos biržos akcijas, mano nuomone, nėra, tad jį pasidariau pats. Prieš kelis mėnesius skaičiau straipsnį VŽ apie savo indekso susikūrimą dešimties didžiausių bendrovių pagrindu (OMX Baltic 10) ir man tai pasirodė kaip paprasta ir nemokama alternatyva.

Atlikęs pirmą pirkimą, dalies įmonių net nežinojau ir nežinau iki dabar. Man iš esmės nelabai rūpi ką jos daro, kokie dabartinė jų finansinė situacija ir iš esmės tai yra klaidingas sprendimas investuoti į tai, ko nepažįsti.

Žinau, kad investavau į du bankus, uostą, statybos įmonę, apatinių drabužių pardavėją, vaistinių tinklą ir telekomunikacijų bendrovę. Tad iš esmės turimos įmonės apima platų veiklos spektrą. Žmonių išlaidoms augant, bankai skolins ir uždirbs daugiau. Už skolintus pinigus daugiau keliaus ir statysis didesnius namus. Grįžę namo, norės pradžiuginti antrą pusę su puošnesne apranga. Na, o kai ateis COVID laikas, pirks daug vaistų ir daugiau kalbėsis telefonu su artimaisiais. 🙂

Kiek ir už kiek?

Pirkdamas akcijas į pirkimo pavedimo nurodymą įvedu didžiausio pirkimo pavedimo siūlymo kainą. T.y., jei yra kitas žmogus, kuris nori pirkti akciją už eurą, aš pasiūlysiu tiek pat.

Pirkimo proporcijas esu susidėliojęs savo Excel skaičiuoklėje, tad užtenka įvesti pirkimo sumą ir automatiškai gaunu paskaičiavimą kiek galiu skirti kiekvienos akcijos iš mano indekso pirkimui. OMX Baltic 10 proporcijas radau VŽ ir prie jų pridėjau Baltic Horizon Fund savo nuožiūra. Jei pilnai pirkimo suma neišnaudojama, likutį panaudoju Baltic Horizon Fund pirkimui, nes man patinka tas fondas. Tai nėra racionalu ir nerekomenduojama. 🙂

Kartą per metus planuoju peržiūrėti investicijų progresą. Jei dalis investicijų viršys savo proporcijas, jų perviršį parduosiu ir panaudosiu atpigusių užsipirkimui.

Kaip Baltijos akcijas perkate/parduodate Jūs?

P.S. prieš atliekant investicinius sprendimus būtinai patys įsigilinkite į produktą ir jį ištyrinėkite. Šis straipsnis yra tik mano dalinimasis savo patirtimi ir nėra rekomendacija priimti investicinius sprendimus. Aš esu šališkas žmogus ir galiu būti priklausomas nuo gaunamų referal’ų, galiu dirbti rekomenduojamoje įmonėje arba būti jos akcininku. Do your own research.


Patiko postas? Prenumeruok arba palik man arbatpinigių. Palaikykite mane

Viso rėmėjai paaukojo €51, kurie buvo skirti apmokėti dalį hostingo ir domeno išlaidų. Ačiū!

50 thoughts on “Periodinis investavimas Baltijos šalyse

  1. Pagrindinis klausimas – kam? Iš patriotizmo? Ar dėl to, kad nemokama prekyba Swedbanke? Aš (kaip jau nudegęs Baltijos rinkoje) tikrai nebesiryžčiau iškreipti savo portfelio balanso vienos smulkutės LT rinkos naudai, atskirai į ją investuojant. Ir dar investuoti į tokias įmones, iš kurių stambiausia kažin ar JAV biržoje būtų priskirta bent prie “small cap” su pačiu mažiausiu patikimumo reitingu. Ir dar taip vargti, indeksą savo sudarinėti, skaičiuoti… Kam?

    1. Jei Tu kartą nudegei, negali sakyti, kad blogai Balticai. Jei pasižiūrėtai, pastaruosius kelis metus grąža Baltijos akcijose buvo dviženklė ir gan nemaža, tai negali sakyti, kad blogai 🙂

  2. Aš irgi nematau prasmės iš baltic akcijų. Nesidomėjau, bet manau verta būtų CAGR pasiskaičiuoti visų tavo įmonių, pagal svorius ir pasižiūrėti kokie būtų tokio portfelio rodikliai. Grąža, volatility. Šiaip abejoju ar smarkiai aplenktų pasaulio indeksą. Plius tikrai nemažai išeina laiko, viską supirkti. Plius rizika, kad per mažai diversifikuota. Diversifikacija – vieninteliai nemokami pietūs investuotojams. O čia ir P2P, ir Baltic Horizon, ir akcijos, ir NT, viskas vienoje vietoje geografiškai, už vieną valiutą. Visos įmonės, kurių akcijas perki irgi daugiau mažiau lokalios. Gal ir gerai pasimokyti, bet jeigu jau akcijas pirkti, tai kaip minimum pagal Bogle heads.

    1. Kiek žinau moka gerus dividendus. Ilgam laikotarpy neketinu turėti vien Baltico, build-upinu step by step. Prieš metus tik P2P buvo, diversifikacija neateina per naktį. 🙂

  3. Na aš irgi tik baltic sėdžiu, negaliu pirkti ko nežinau, o USA toli, nenoriu valiutinės rizikos. Esu dirbęs su žaliavomis ir valiutomis, nepralošiau, bet nervų kainavo daug. O kadangi su VP reikalų turiu jau 20+ metų tai mano išmokta pamoka – nervai ir ramybė kainuoja. Visumoje esu pliuse, o jei įvertinti šią pandemiją tai mažiau smigau nei USA indeksai, kur liūto dalį turi nedidelė dalis smarkiai pervertintų įmonių. Plius USA ir Europa dividendinis pajamingumas žemas, man tai netinka. O baltic horizon išvis lalternatyvų Europoje neturi pajamingumu. Dėl viruso smigo visi ir tas pajamingumo santykis vis viena išliko BH pusėje. O atsigaus visi, nes tiek pinigų kiek žada įmetus į rinkas praloš tik neįnvestavę

    1. Ačiū už pasidalinimą. Trumpa imtis, kad būtų galima daryti išvadas. 🙂

      Kapitalo prieaugio pelnas yra good, tačiau man svarbiau dividendų srautas ilgame laikotarpyje.

      1. Imtis tikrai trumpa, bet nepamiršk, kad 2019 vieni geriausių metų apskritai akcijoms. Sp500 per 2019 34% paaugo. Šis indeksas smarkiai atsiliko. Aiškiai dividendų nežinau, bet ar pats žiūrėjai kiek % jie sudaro. Juk dalis įmonių jų nemoka. Ar bendrai paėmus, viršija kokius 2-3%? Plius jie apmokestinami nuo pirmo euro.

        Jokių būdu nekritikuoju, labai palaikau. Bet norėčiau rimtesnės analizės iš tamstos 🙂 Net P2P daugiau analizuodavai.

        1. Lyginant SP500 ir Baltijos visos biržos grąžą, kapitalo prieaugis ir ten ir ten dvigubas. Baltijos biržos dividendų vidurkis prieš kelis metus buvo 6%, SP500 4.5%.

          Noriu plėsti savo investicijas ir vietinėje biržoje priėjimas lengviausias. Tam skiriu nedidelę sumą kas mėnesį ir einu lengviausiu investavimo keliu – į indeksą. Domėjimasis techniniais akcijų parametrais man nėra įdomus šiuo metu, manau, kad jis naudingesnis treideriams, o ne buy & holderiams.

          Ateityje, kai bus žemų kaštų prieiga, ketinu investuoti į viso pasaulio akcijų indeksą. Kuo plačiau išskaidytas portfelis, tuo man tai teikia daugiau džiaugsmo. 🙂

    2. Ta prasme čia atvaizduoti visų tavo minimų akcijų grafikai nuo 18-07. Pagal lentelėje esančius svorius, grąža 2,73 per metus be dividendų (manau kad nasdaq baltic į grafiką divų neįtraukia).

      Labai skiriasi skirtingų įmonių grafikai, kelios įmonės pasakiškai, po 500% paaugo nuo 2005, kelios nieko nepaaugo, bet mokėjo dividendus. Dividendų neskaičiavau. Reiktų pasižiūrėti pačiam. Šiaip svarbu tai, kad tikrai ne minuse. Manau emerging markets lenkia.

      Reiktų daugiau pastudijuoti, norint rimčiau vertinti.

  4. Sėkmės. Ne paslaptis kurios imonės. Aš labai patenkintas TKM likau, TVEA irgi puse velnio (utility) + BH ir daugiau balticsuose neesu linkęs kažko turėt. Bet čia mano strategija – investicija į dividendines akcijas. Jei betini ant kainos augimo balticsai gali tikt.

  5. Aš itin daug sukaupęs Telia. Ir kaupiu seniai. Dividendus mažus mokėjo tik du metus. O šiaip mano portfelyje pelningiausia akcija, nes užsipirkimo kainos vidurkis itin žemas, o dividendus ir šiemet rekordinius duos. TKM irgi gera

    1. Manau, kad Telia padeda įvaizdis, kad ji yra gynybinė akcija, tad šiom dienom ir kaina krenta mažiau. Kitavertus, turbūt visos utilities įmonės tuo pasižymi.

  6. Aš pajamų ne iš akcijų gaunu gana mažai, šiuo metu srautas stabilus liko tik grynaisiais iš paslaugų ir pardavimų per pažįstamus. Tai pinigai pragyvenimui, o dividendiniai reinvestuojami. Žmonos alga irgi investuojama. Ji dirba koronaviruso pakylėtame sektoriuje, tai finansiškai jai tik naudingiau. Pasikartosiu, bet noriu išvengti valiutų konvertacijos ir valiutinės rizikos. Ameriką gerbiu, bet ten akcijos labiausiai pervertintos visame pasaulyje. O iš kažkurios protingos knygos pamenu, kad įmonės nemokančios dividendų ilgainiui užsiimdavo nepritingais įsigijimais, kur degindavo pinigus. Pvz Microsoft – Nokia. Ten buvo padaryta išvada, kad akcininkui geriau kai įmonė reguliariai dalinasi pelnu o ne kosminius planus kuria.

    1. Dar vienas pastebėjimas – USA konkuruoji su botais ir geriausiais prekiautojais, Baltijos biržoje su saujele kitų investuotojų. Tačiau periodiniam investavimui tai turbūt nėra taip svarbu. 🙂

  7. Įdomu. Paimt iš seno laikraščio fondo x dienos fondo investicijų paskirstymą ir tai pavadinti indeksu.
    Pažiūrėk kaip juda įmonės ir proporcijos Baltijos įmonių fonduose. Niekas ten taip nevaro užfiksavę, nesvarbu kokia kaina.

    Šiaip žavu kalti neskaitant ir neskaičiuojant. Bet, kaip minėjau, Baltic’e nedaug rimtų žaidėjų, tai ir bet kaip mėtant į dalį pataikai vertesnių šiai dienai. Man tikrai įdomu žiūrėt, kaip gausis, kai nedomina nei P/E, ROE, TT-TĮ, nei bendra skola, nei akcijos kaina, nei kiti parametrai.

    Klabant apie REIT, tas pats BH turi gana aukštą skolą. Grąžą gerą uždirbo Invalda Real Estate – pardavę dalį NT portfelio. Įdomi Eften RE III po sujungimo (jei bus) pozicija.

    J. Bogle rašė apie indekso privalumus turėdamas galvoje tikrai ne 10 įmonių, kurias gali skersai išilgai išnagrinėt per trumpą laiką gana (jei yra žinių ir noro). Rimtesni žaidėjai seka S&P 500 indeksą, nes žino, kad JAV rinkoj patys greičiausiai prašaus bandydami aplenkt jį, bet tai nėra tas pats, kai pasakyti pirksiu 10 įmonių akcijas ir man nesvarbu nei kaina, nei dividendai, nei jokie kiti parametrai. Pirksiu ir taškas.

    Tavo pozicijos gali būti geros, gali būti blogos. Priklauso už kokią kainą pirksi, kaip dėliosis situacija.

    Ta pati Silvano Fashion Group pasirinkta dėl aukštų buvusių dividendų (kurių šių dienų kontekste greičiausiai nebus (kaip Aprangos atveju)). Nelabai aišku, kas tavo manymu yra „atpigimas”, jei nežiūri į rodiklius (savaitės laikotarpio kaina, metų?).

    1. DJ

      ačiū už komentarą.

      Yup, indeksas daug mažesnis, tačiau ir lyginame TOP pasaulio ekonomiką su vidutiniokais. Jeigu Baltijoje būtų daugiau įmonių ir būtų 20 likvidžių įmonių, mielai tuo pasinaudočiau, tačiau, deja, taip nėra.

      Mano SP500 investicijoms laikas ateis, kai bus patogus ir pigus būdas pirkti indeksą. Kol tokio nėra, nelendu.

      Apie kokį atpigimą eina kalba?

        1. Hi spectriau,

          ačiū už komentarą.

          Dabar investuoju į viso pasaulio įmonių fondą, kuris apima ir SP500. Manau, kad kuo plačiau, tuo geriau. Noriu turėti ne vienos šalies įmonių akcijų, o į VWCE įeina ir besivystančios rinkos, įskaitant Kiniją, kas man skamba įdomiai. 🙂

  8. „Prieš kelis mėnesius skaičiau straipsnį VŽ apie savo indekso susikūrimą dešimties didžiausių bendrovių pagrindu (OMX Baltic 10) ir man tai pasirodė kaip paprasta ir nemokama alternatyva”.

    Užmiršau paklausti nuo kada SFG tarp 10 didžiausių Baltijos įmonių įtraukta su 55 mln. kapitalizacija? Net ir Aprangos kapitalizacija bent 50 proc. didesnė.

      1. kur čia parašyta, kad čia 10 didžiausių? Dėl SPG tikrai netiesa ir pasitikrint nesunku įmonių kapitalizaciją tame pačiame Nasdaq tinklapyje. Bet ne esmė, Svarbu tau patinka.

  9. Šiaip per Revolut gali keletą įdomesnių pozicijų ir JAV pasiimt bendram supratimui. Kad ir 0,1 akcijos. Ypač naudinga perkant brangias akcijas, kaip Google ar Amazon.

    1. True that, USA akcijų palauksiu indeksų, nes renkantis pavienes neturiu supratimo ir nenoriu sudegt pasirinkęs vien FAANG. 🙂

    1. Hi,

      rinkausi įmones, kurios OMX Baltic 10 indekse yra. Nesu tikras, kodėl ten įmonės yra įtrauktos, tiesą sakant. Iš tikrųjų gana aklai investuoju į šias akcijas, analizės nedariau.

      1. šiaip įdomus tavo požiūris. Kažkokio seno buto nuomininko maršrutus dviračio analizuoji kaip iš darbo namo važiuoja, o akcijų atveju nenori pasidomėt net pagrindiniais rodikliais. Kažkokia disproporcija dėmesio. Panašu, kad ne skaičių žmogus esi. Labiau idėja, nei rezultatas tave užveda. Pasidalinsi pinigais su labiau skaičiuojančiais, bet ir tau kažkas liks turbūt. Tas irgi nėra blogai bendrai ekonomikai.

        1. Yup, man idėja įdomiau. Akcijų noriu dėl platesnio turto valdymo, tačiau, kai visas turtas koreliuoja, tai mažai naudos iš tokios diversifikacijos.

          Visų galų ekspertas nebūsiu. Neracionalios akcijų rinkos supratimui žinių, manau, nėra. 🙂 Galbūt klystu. Tačiau mano nuomone, 11 pozicijų Baltijoje bent kažkiek atspindi šalių ekonomiką. Kai bus galimybė mielai įsigysiu All-World, Emerging Markets, S&P500 ir Small Cap indeksų.

      1. Žinoma, nasdaq grafike pasirinkau nuo 2000 metų abu indeksus OMX Baltic Benchmark GI ir Baltic 10. Tai po grafiku parašo ir prieaugį per tokį laikotarpį OMX Baltic Benchmark GI apie 600%, o Baltic 10 tik apie 60% už tą patį laikotarpį.

        p.s. jeigu galėčiau screenshotą kelti būtų paprasčiau negu tekstu paaiškinti.

        Bet, kuriuo atveju labai naudingą skaičiuoklę padarėte, ačiū! ir netrukus swedbankas galės džiaugtis eurų kapsėjimų iš manęs 🙂 Žiūrėjau, kad indeksą tarsi du kartus per metus atnaujina, bandžiau rasti sudėtį, tai kiek pavyko
        https://www.marketscreener.com/OMX-BALTIC-BALTIC-10-TR-39464727/components/

        1. Baltic10 GI irgi buvo ar tik Baltic10? GI reiškia, kad su dividendais. Jei lyginam indeksą su divais ir be, natūralu, kad bus ženklus skirtumas.

          Indeksą paskutinįkart sausį atnaujino, niekas nesikeitė.

          Primenu, kad šią skaičiuoklę aš įdėjau tam, kad man būtų paprasta pasiskaičiuoti ir pridėjau Baltic Horizon, nes man patinka tas fondas. Tačiau investicinių sprendimų remiantis ja priimti nerekomenduoju.

          1. Tiesa sakant aš neapsižiūrėjau, nes ir Baltic 10 atsirado tik nuo 2010 nov 15, tai blogai lyginau.

            Man būtent tokios skaičiuoklės ir reikėjo, nes aš pats tyngiu nagrinėt ir skaidyt indeksą, o su skaičiuokle penkios minutės ir done 🙂
            Ką skaičiuoklėj pastebėjau, kad ji parodo ne kiek vnt reikia konkrečios akcijos pirkti, o už kiek eurų. Pavyzdy yra 200eur nurodyta, o LVH 27vnt kainuotų 27x14eur > 200eur.

            Anyway ši skaičiuoklė yra geriausia ką šiai dienai Lietuvoj galima rasti indekso klausimu! Tai didelis dėkui už jos padarymą (beer)

  10. Sveiki, irgi neseniai pradėjau investuoti į baltic biržą, kai swedas padarė nemokamą prekybą. Manau, kad nemokama prekyba didžiulis pranašumas prieš investuotojus, kurie perka USA ir moka kosminius komisinius. Rinkausi kiek kitokį kelią. Akcijas perku pagal fundamentinius rodiklius (P/E, EV/EBITDA…). Būtų įdomu pamatyt update’us kaip sekasi baltijos biržoj, sėkmės 🙂

    1. Hi, Arnai,

      tikiuosi bus galima ir USA investuoti nemokamai artimu metu. 🙂

      Po kokių metų gerų paupdatinsiu, dabar visų pinigų nespėju per Bondora suinvestuoti, tad šiek tiek didinu investicija Baltijoj.

  11. Per Admiral markets labai pigus investavimas į USA akcijas:1 akcija – 0,01 cnt. Tarkim vakar pirkau vienos įmonės akcijos už 1500 USD, komisinių 0,90 cnt. Keista, kad žmonės nesinaudoja tokia pigia platforma.

  12. Ar ne geriau būtų lygiai tokį patį procesą užkūrus pirkti US akcijas per Revolut’ą? Be abejo, ten nemokami tik 3 trades per mėnesį, bet galėtum susidaryti 15 ar 30 akcijų sąrašą ir vis į skirtingas investuoti rotuojant.

    Bet kokiu atveju, idėja dėl nuosavo indekso išradinga :))

    1. Kai pasieksiu norimą ribą su LT akcijomis, tada galimai pereisiu prie Revo akcijų, bet tikiuosi, kad iki tada bus patrauklus būdas ETF įsigyti. 🙂

    1. Hi,

      Jeigu akcijos bus įtrauktos į indeksą, tuomet ir aš įsitrauksiu. IPO paprastai būna vykdomi tuomet, kai tai naudingiausia pardavėjui, tad IPO tikrai nedalyvausiu. 🙂 O kaip elgtis ketinate Jūs?

  13. Hi, gal gali patarti, kur demo saskaita atsidaryti, kad pazaisti Baltijos birzoje? 2-a diena kapstau apart Luminor 30d. nieko geriau neradau….

  14. Tavo padaryta skaičiuoklė davė gerą startą. Prieš maždaug metus pradėjau kaupt į OMX Baltic 10 GI ir susikaupė truputį virš 20k EUR su 20% metine graža 🙂 Be skaičiuoklės nebūčiau pradėjęs.
    1. Per tą laiką išmokau neužstatinėt pirkimų čiut mažesne nei rinkos kaina.
    2. Neiti pažiūrėti ar jau nupirko 30 kartų per dieną.

    Dabar kiekvieno mėnesio pirmą dieną užstatau pagal rinkos kainą ir net nežiūriu kiek kas pakritę ar pakilę. Parašiau ir į swedo supportą paautomatizuoti tokį pirkimą, gal kas nors netyčia išgirs mano prašymą 🙂

    Tai kaip ir skolingas tau alaus 🙂 bent ačiū! čia pasakau

Leave a Reply