Ko apie FIRE nesupranta MR Marčiulaitis?

Categories Finansinė Laisvė
FIRE Lietuvoje

Spalio mėnesio žurnale „Investuok” Tautvydas Marčiulaitis dalinasi savo įžvalgomis apie FIRE judėjimą. Džiugu, kad apie investavimą pradėta kalbėti buitiniu lygiu ir tikiuosi, jog ši diskusija prisidės prie lietuvių investavimo žinių atšokimo nuo žemės (o gal ir iš žemėje iškastos duobės dugno). Visgi, autorius nemažai šaudo pro šalį, nesuprasdamas pačios FIRE idėjos esmės.

#1 Nuosaikus FIRE modelis yra nieko naujo kaip racionalus asmeninių finansų valdymas.

Indeed, sir. Taupymas ir investavimas yra nieko naujo. Ne naujume esmė. Šimtmečiais buvo verslių žmonių, investuojančių visas santaupas į savo verslą. Noras būti laisvam nuo kitų poreikių ir elgtis taip, kaip nori, taip pat nėra nauja.

Nauja yra didesnis nei rekomenduojami 20% taupymas vardan to, kad tikslas būtų pasiektas anksčiau.

#2 Ilgametis perteklinis savęs ribojimas neturi prasmės dėl mirties rizikos ir blogo žvaigždžių išsidėstymo.

Galbūt astrologė Palmira padėjo su šiuo argumentu? 🙂

Mirties rizika neatmestina. Sutinku, kad gyvenant kaip visiškam skrudžui ir mirti 30-ties būtų beprasmiška. Spalį investavau ±50% savo pajamų, keliskart išėjome su drauge į miestą pavalgyti ne namie gaminto maisto, stebėjome Žalgirio pergalę pilnoje arenoje prieš Real ir valgiau tiek namuose gamintą kokybišką maistą, tiek junk food’ą, nes tuo metu to norėjau.

Na, o rinkos dėl blogo žvaigždžių išsidėstymo nežlugs, o jei žlugs, bus kažkas naujo ir žlugsime visi kartu. 🙂

#3 Komfortiškai gyventi iš €1.000 – €1.700 nepavyks

Komfortą kiekvienas vertiname savaip. Šiuo metu Vilniuje komfortiškai gyvenu už ±€1.000. Visiškai nevaldydamas savo poreikių ir kasdien valgydamas mieste, o ne namie turbūt išleisčiau link viršutinės ribos.

Anyway, mano tikslas yra ±€2.000/mėn. pasyvių pajamų. Pagal mano supratimą, kas yra patogus gyvenimas, ir išleidžiant €1.500/mėn., man dar liktų bent €500/mėn. kelionėms į užsienį ar SPA.

#4 FIRE yra fikcija, kurią sudaužys pirma recesija. Atėjus krizei FIRE šalininkai turės gyventi iš 30 – 70% kritusių pajamų ir reikės grįžti į darbo rinką.

Pilnai išeiti į FIRE ir turėti vieną pasyvių pajamų šaltinį – ETF – būtų neracionalu. Mano FIRE portfelio planas – P2P paskolos (priklausomai nuo būsimų palūkanų), kuriančios pinigų srautą, ETF skaidyti riziką ir auginti kapitalą laiko patikrintais būdais ir NT, kurio nuomos pajamos dengia būtinas pragyvenimo išlaidas (dabartiniu momentu apie €600). Sugriuvus rizikingiausiems pajamų šaltiniams (paskoloms ir akcijoms) lieka nuomojamas NT, kuris dengia būtinas išlaidas.

#5 Sudėtinių palūkanų daigeliai nuskabomi į Vietnamą mėnesiui išvykti norinčio FIRE’isto

Neketinu nustoti investuoti pasiekęs FIRE. Turiu veiklą, kuri man teikia pajamas ir malonumą ir negalėčiau to pavadinti darbu. Pinigus gautus iš savo mėgstamos veiklos ketinu naudoti dengti pragyvenimo išlaidoms ir gyventi tik iš palūkanų neketinu, nebent to panorėčiau ateityje. Anyway, tikimybė FIRE metu nebeuždirbti visiškai jokių pinigų atrodo keista ir svetima.

#6 Racionalus žmogus neturėtų taupyti 70% pajamų savo karjeros pradžioje ir siekti €500.000 portfelio

Nuo €1.000 sutaupyti 70% būtų neįtikėtina ir šis skaičius atėjo iš užsienio, kur pajamos yra kiek didesnės, nei šiuo metu Lietuvoje. UK pradinė alga baigus universitetą yra apie €2.300, tai pragyventi Londono priemiesty su keliais kambariokais už €700/mėn. būtų turbūt realiau, nei Lietuvoje už €300/mėn.

Anyway, atsidėti 30% nuo lietuviškos startinės €1.000 algos yra realu, tad kodėl nepradėti su mažesne norma ir mokytis tiek gyventi taupiai, tiek investuoti? 70% iškart būtų tas pats, kaip nesportavusiam žmogui nubėgti maratoną ir dar geriau tilpti į 4 valandas. 🙂

#7 Taupantis 45% pasieks tą patį tikslą kaip ir taupantis 70% 4-5 metais vėliau, o taupantis 25% 10 metų vėliau.

Prieš dešimt metų buvau devintoje klasėje, tad tai, mano akimis, yra pakankamai ilgas laikotarpis.

#8 Po 20 metų sukurtas 65% taupančio srautas – €2.700/mėn., o 30% investuojantis žmogus turėdamas mažesnį srautą toliau dirbs ir po dar dešimtmečio turės €5.000 pajamų ir didesnį investicinį portfelį.

No shit, Sherlock. Kasdien dirbantis žmogus turės daugiau pinigų, nei keliaujantis ar žaidžiantis NBA 2k20. Jeigu €2.700/mėn. nėra pakankama suma gyventi patogiai, keliauti kartą kas kelis mėnesius ir dar atsidėti investavimui, žmogus arba neturi vaizduotės arba įgūdžių valdyti pinigus.

Jeigu tikslas yra sukaupti kiek įmanoma daugiau pinigų ar palikti juos kitoms kartoms – FIRE turbūt nėra tinkamas požiūris. Mano tikslas yra užsiimti savo hobiu negalvojant apie pinigus ir keliauti daugiau nei darbo kodekso leidžiamas mėnesis per metus.


Patiko postas? Prenumeruok arba palik man arbatpinigių. Palaikykite mane

Viso rėmėjai paaukojo €51, kurie buvo skirti apmokėti dalį hostingo ir domeno išlaidų. Ačiū!

47 thoughts on “Ko apie FIRE nesupranta MR Marčiulaitis?

 1. #4 punkte pats taipogi rašai, kad tektų spaustis tik su būtiniausiom išlaidom dėl sumažėjusių paėmų. Kitas dalykas Marčiulaitis ima radikalaus FIRE pavyzdį, kai tu neturi visai jokių kitų paėmų. Ar galėtum sakyti, jog būsi pilnai FIRE jei vistiek planuoji, kad dirbsi? Galbūt tai galima pavadinti, jog užsiėmi investavimu, kuris leistų tau išgyventi kurį laiką, net jei nedirbtum? #6 taip pat teigi, kad Lietuvoj grynas FIRE taupymas karjeros pradžioj vargiai įmanomas. Tą kaip suprantu Marčiulaitis ir nori pasakyt.

  1. Hello, Justinai,

   ačiū už komentarą.

   Jei užsiimsiu tik hobiu, man tai užims apie 20h/sav., įskaitant keliones. Manau čia labiau filosofinis klausimas kas yra darbas. Man tai 9 – 6 darbas. Be jokios veiklos gyvenime būtų per daug nuobodu ir vestų iki degradavimo.

   Teiginys apie #6 yra apie 70% taupymą karjeros pradžioje. Aš sugebėjau sutaupyti apie 30% nuo pajamų, tad viskas yra įmanoma. 🙂

   1. Peršasi išvada, kad reiktų FIRE adaptuot Lietuviškai rinkai ir tada kalbėti. Bet kokiu atveju, keista ekonomisto pozicija kritikuoti domėjimasį investavimu, nesvarbu kaip jis besivadintų. Tikiuos nedemotyvuoja toliau rašyt 🙂

    1. Postą inspiravo 🙂 Iš tiesų įdomiau, kai yra nuomonių nesutapimas, o kas yra teisus pamatysime ateityje. 🙂

 2. Labai įdomu bus pamatysi kas išliks iš viso šio FIRE judėjimo ir pamatyti rezultatus (honestfire, stoic, MR.BM…) 🙂 Man asmeniškai FIRE tik įrankis. Pvz pakeisti profesiją, ilgiau pailsėti, dirbti be baimės, kad gali atleisti ir t.t.

  1. True that 🙂 Gaila, kad Lietuvoje nėra ankstesnių panašių patirčių (arba aš nežinau?), būtų įdomiau palyginti. Panavas jau kaip ir pasiekė savo pradinį FIRE tikslą, tačiau panašu, kad toliau darbuojasi. 🙂

 3. Rašai, jog Lietuvoje startinė alga 1000 Eur. Čia rimtai? Kur tokios algos galima tikėtis iškarto po universiteto? Pas mus vadybininkai, menedžeriai, visokie ofisiniai darbuotojai gauna daugiau, negu inžinieriai pvz. Aš med. technikos inžinierius 3 metus po univero ir tai neturiu tų 1000 Eur. Ar aš kažkokiam kitam pasauly gyvenu?

  1. Marčiulaitis ėmė atskaitinę pradinę algą 1k, ją ir perkėliau. Mano pradinė prieš kelis metus buvo 750 Eur ant popieriaus, tai dabar turėtų būti apie 1k ant popieriaus. Manau, kad priklauso nuo specialybės paklausos ir sukuriamos vertės atlyginimas. Su lazeriais dirbantys inžinieriai, kiek girdėjau, gauna gerus pinigus. 🙂

 4. Aš iš Vilniaus, su paskola buto. Su savo auto (14 metų senumo). Dirbu samdomą darbą. Man 29 m. Alga 1200 EUR į rankas, pragyvenu už 450 EUR. Kitus investuoju. Turiiu jau suinvetavęs 30k+, juos visus uždirbau savo prakaitu ir nervais… Darysiu viską, kad išlipčiau iš viso šito šūdo kuo greičiau (darbo rinka). Siekiu FIRE bet kokia kaina. Man didžiausia svajonė nedirbti, darbas ėda žmogų, dabartinė sistema atgyvenus ir yra vrergovinė. Ją iš esmės reikia keisti. 8 val darbas 5d per savaitę siai laikais yra žmogaus žudymas. Darbas turi būti 2-3 dienas po 5 val max pilnu etatu čia. Nesiruošiu padvėst darbo vietoj, kokių 32-33 m planuoju nedirbt ir gyvent iš kuklių investicijų. GEriau būti vargeta, bet turėti marias laisvo laiko ir džiaugtis gamta, medituoti ir t.t.

  O marčiulaitis matau pasiruošęs darbuotis su judesiuku dar kokia 40 metų kaip minimum. Gerai marčiulaiti, reikia Lietuvai darbininkų tokų pasišventusių

   1. Pagrindas p2p (diversifikuota ; lietuvisku platformu lygiai nulis 🙂 )
    ETF (diversifikuoti irgi)
    Startupai, KRIPTOvaliutos
    Forex

  1. Tamsta, tikrai atitinkate savo nick’ą. More power to you!
   Sprendžiant iš skaičių panašu į leanFIRE, būtų įdomu matyti kaip tau seksis.

  2. Būtų įdomu sužinoti kelių kambarių butą turi ir kiek į mėnesį paskolos tenka mokėt. Taip pat ir šeimyninė padėtis, žmona, vaikai? Jeigu jų nėra ir neplanuojama, tuomet gal kažkas ir išeis, bet jei jie bus, drąsiai su tokia maža alga Vilniuje gali pamiršt fire. Rekomenduočiau bent jau algą 2x pasikelti, nes dabar už tiek tikrai vergavimas.

    1. Reikia nepamiršti jog antros pusės pajamos yra niekinės vaiko priežiūros metais, t.y. visokios lubos ir pan. Plius kai vaikų yra daugiau ir jie serga, tenka samdyt aukles ir pan., todėl neplanuotų išlaidų padaugėja. O kur dar kelionės. Dviese nuskrist į Romą savaitgaliui kaip ir pigu, bet kai viską padaugini iš 4 ar 5…
     Šiaip patariu kas siekia fire geriau neturėt vaikų, bus lengviau. Spėju lengviausia fire pasiekt homoseksualams, kur du vyrai gauna geras pajamas, neturi vaikų ir t.t. na aišku ir Panavo variantas galimas kai gyvena vienas, arba iki kol susiranda partnerį.

     1. I jokias Romas manes neskraidino vaikystej ir tikrai nebuvo del to blogai. Butu uzteke kad leistu daugiau prie kompiuterio pazaist o ne dirbt ir buciau buves laimingas. Tik kad nesveika prie kompiuterio, tai gal ir geria kad uzkisdavo darbu dali laiko 😀

      Tai manau kad ner ko ir dabar kazkur skraidint. Uzaugs, uzsidibrs savo laiko ir nervu saskaita, tada jei nores ir paskraidys.

      O vaikystej galima susisukt pigiai. Fantazijos reikia ir bus tu malonumu ir be dideliu islaidu.

   1. Butas mano 3 kambarių, Antakalnyje, senam daugiabutyj. Paskolos moku 110 EUR.
    Aš turiu vaiką 4m. berną ir žmoną. Žmona dirba ir uždirba 1100. Žmona atsisakė dalyvauti siekti FIRE, pagal ją tai nesamonė ir žmogus turi visą gyvenimą dirbt, o ką jis veiks ? 😀
    Čia mano didžiausia svajonė, todėl griežtai susikristėm kas už ką moka (darželiai, maistai, imokos, komunalai, auto islaikymai..). Jei matysiu, kad patiriu sunkumų ir žmona trukdo man siekti FIRE – skirsimės 🙂 Aš esu aš ir negyvensiu gyvenimo dėl kito. Vienaip ar kitaip FIRE aš pasieksiu ir įrodysiu kad tai realiai įmanoma gyvenant Vilniuj. FIRE man suteiks laisvę, suteiks pasirinkimo galimybes, aš jausiuosi tvirtai. Esu kilęs iš vargšų šeimos, esu patyręs nepriteklių..mano visi giminės ubagai. Didelę įtaką man padarė Kijosakio knyga apie tėčius. Tada man įvyko finansinis nušvitimas ir darbas, studijos, mokykla, visa šita sistema man pasirodė tokia tryda…gaila kad neperskaičiau jos būdamas moksleiviu.

     1. Man tai negaila ne kiek zmonos. Jos nori naudos is vyro daznai ir kad vyras vergautu ir tenkintu ju uzgaidas materialines. Is dalies supratantu jas, jei ziurint is ekonomines puses – tokie rinkos desniai – jos turi paklausa, tai jos ir parduoda taip save – yra kas ta kaina sumoka, tai todel jos to ir reikalauja. Jei as buciau moteris nezinau kaip elgciaus.

    1. Saunuolis. As irgi ta knyga perksaiciau, ir pries tai jau vos pakilus algai galvojau pirkt brangesne masina, nors esama dar nebuvo tokia bloga, tik kad keliais metais senesne nei ta nauja nuziureta. O paskui nebepirkau. Ir ypac dziaugiuos dabar, nes turiu darba kur pesciom 15 min, tai stovi ta masina kieme visa savaite, ir vos ne vaziuoju specialiai kad pajudint is vietos, o ne del to kad reik vaziuot.

  3. Saunuolis. As nezinau uz kiek as isgyvenu dabar 😀 tingiu skaiciuot nes ten viskas toj banko saskaitoj susiplaka. Reik atskirt kur yra investavimui islaidos o kur pragyvenimui.

   Man irgi taip atrodo – kad as dirbu ir beprasmiskai leidziu savo gyvenimo laika, paguoda yra tik ta kad uzdirbu.

   Ir dar mintis – jei turet zmona, o kaip daznai matau buna skyrybu atveju puse turto nueina zmonai. Plius dar gyvenimo kartu atveju isleidi ant zmonos, nes ji uzdirba 600 ir viska isleidzia ir jai dar pritruksta. Tai tada iseina kad daugiau nei puse savo algos isleidi ant zmonos. Tai vadinas tavo daugiau nei puse darbo laiko veltui. Na ok, gal ne veltui jei gera mylinti zmona ir jei tokia isliks visa gyvenima, kazkuo pades. Bet kiek daznai dar tokiu laimingu santuoku yra ? Oj vargeli.

   1. Žmona ir vaikai yra nesuderinami su FIRE…skyrybų atveju ( daugiau nei 1/2) viskas žmonos naudai ir blogiausia – alimentai..skaityk esi sužlugdytas

    1. Gal su retomis isimtimis. Kazkurios sutinka pasirasyt vedybines sutartis, tai cia. Kai kurios ir pacios uzdirba net daugiau uz vyra, tai jos net pacios gali but suinteresuotos. Balticmoustache autorius su zmona kiek suprantu ta daro, tai reiktu paskaitinet jo bloga, gal yra parases ka nors ta tema, ar foruma.

  1. Ar tikrai? Ar neatrodo, kad žmogus truputį turi problemų? „Viskas aplink šūdas” ir pan. Čia prastai. Jei nekenti gyvenimo, tai tau Fire nepadės. Nepyk, bet tavo 30 t. yra niekas. Ir iki tikro Fire tau metų gyvenime pritruks su P2P ir pan. Mylėk savo šeimą, nes niekam kitam su savo 30 t. (ar keletą kartų daugiau) tu neįdomus ir reikalingas nebūsi, kiek beliepsnotum. Aš ciniškai kalu eurus ir 1 mln. tikrai bus (jei nesudegsiu negyvai per kokią mega krizę ar kokią ten kitą nelaimę), bet tokio negatyvaus požiūrio reikia vengti. Atsiranda nervingumas ir būna sunku siekti tikslų. Tiesa, jei paklausi, kam man to milijono, tai atsakysiu, kad nežinau. Tiesiog dėl įdomumo ir parodyti kitiems, kad tai įmanoma. Apie 2/5 yra. Su mano kukliu gyvenimo būdu ir neblogu gebėjimui uždirbt tai nėra sunku. P.s. tiek Marčiulaitis, tiek Fire entuziastai pasako daug naudingų dalykų ir prie ko čia ta priešprieša – nežinau. Pradeda nykti riba, kai Honestfire sako – noriu dalinai dirbti, o Marčiulaitis – nebūtina visą dieną dirbti. Ir visi sutinka, kad investuoti reikia. Tai dėl ko ginčijamės? Sorry, išsiplėčiau.

   1. Manau, kad tau ir milijono neužteks. O man užteks 50.000, tai man labai dideli pinigai, branginu kiekvieną eurą. Be to manau, kad tau pinigai per lengvai „ateina”, ti žinok jie lengvai ir išeis. Svarbiausia, kad žmogus būtų laimingas, Vilniuj šeimai su paskola laisvai užtenka 800-1000 eur gyvent, pramogaut, turėt savo auto be lizingų. Reik mokėt gyvent, o jūs įsikalę savo maždaug 1000 čia šlamštas, čia ne pinigai, 30k išvis čia ubago pašalpa 😀 juokiuosi iš tokių

    1. Linksmiausia, kad man to milijono nereikia. Gana kiek turiu. Tiesiog vieni lengvai bėgiodami užsibrėžia 42 km kažkada nubėgt. O aš be streso (su savo ydingais gyvenimo įpročiais ir pomėgiais) parodysiu kaip 1 mln. be didelio streso padaryti. O jei nepavyks – irgi ne bėda. Gal aprašysiu kada savo pakilimus ir nuopolius NT, ETF ir P2P rinkose. Nors tiesą sakant pagrindas NT. O kiti iki 100 t. tik kol kas. Bet grąža geresnė nei iš NT. Tur būt irgi kol kas.

    2. Juokis toliau. Tik perskaityk dar kartą Kiosakio knygą apie du tėčius. Toks įspūdis, kad ne visai supratai apie ką rašo. P. S. man ta knyga irgi patiko. Tik ten ne apie tai, ką tu bandai daryti.

     1. Kiosakio knyga buvo sukurta pasaka, kad užsidirbti pinigų. Yra pilna įrodymų, bet ne esmė. Knyga labai gera. Aš palaikau LIEPSNOJANTIS FIRE’ISTAS, va taip reikia siekti tikslo. Jeigu žmogus to nori ir jaučia drive’a tai tik pirmyn. O su tais milijonais tai man čia kosmosas išvis, absoliutus savo gyvenimo laiko švaistymas. Baisu net kartais skaityti kitų žmonių išlaidas, tikslus ir t.t. Kartais pagalvoju, va žmonės turi tokias nerealias galimybes ir kaip neapgalvotai elgiasi. Nu bet kiekvienas spendžia pagal save. Aš pats esu iš tų kuris nekenčia darbo ir man netinka tas kad „rask mylimą darbą ir tada tai taps ne darbas”. Bandžiau daryti tai ką mėgstu ir kas iš to, hobis tapo darbu ir užmušė hobį. Pats didžiausias kaifas yra LAISVĖ. Nugalėti sistema…

      1. Jo. Sistema yra shit. Mes galim ja nugalet. As su tavim.
       Pats esu ofisinis pirdalas, sedziu VLN centre ofise…t.y. ziurkyne

      2. Svarbiausia, kad žinotum, kaip elgtis su laisve ir kad ji tau suteiktų laimės. Man atrodo, kad dažnai „grass is greener on the other side” ir nevertinam to, ką turime dabar.

       1. Tu visiškai teisus, kad reikia žinoti ką daryti su laisve, o kažkada tai buvo natūralu ir nereikėjo galvoti ką su ją daryti… Jeigu žmogui duotu normaliai pailsėti nuo sistemos, jam prašviesėtu protas, jis vėl pradėtu svajoti, kurti planus ir pagaliau iš tikro gyventi. O kadangi sistema puikiai veikia ir neduoda mums laiko svajoti, kurti ir tiesiog džiaugtis, kad kvėpuojam, tai ir daugumai gaunasi, kad „aj geriau aš dirbsiu, nes ką man daugiau veikti“. Galima trumpai save apgauti, kad viskas gerai, mano gyvenimas super, aš pavalgęs, sveikas ir t.t. BET kol nesuskamba žadintuvas ir vėl tave prirakina prie darbo stalo. Aš vis susimąstau apie vyro prigimtį, naršyti po pasaulį, užkariauti naujas vietas, saugoti savo šeima ir t.t., o ką dabar padarė sistema iš vyrų (nesakau, kad su visais taip padarė), bet atrodo nu gerai, atsikeli ryte, pilnas jėgų pasiruošęs užkariauti pasaulį ir pist atsisėdi ant kedės prie kompo visai darbo dienai ir sėdi kaip šuo pririštas prie grandinės. Ir net jeigu turi savo verslą tu vis tiek vergas savo klientams. Gal kai kur kraštutiniškai parašiau, bet aš tikrai nuoširdžiai manau, kad pagrindinis gyvenime tikslas yra PASIRINKIMO LAISVĖ.

      3. Žinau ką sakau. Buvau vadinamasis Fire metus. Sakau gaunu pinigų iš nuomos ir pan. (Buvo apie 1500 gryno srauto). Rezultate gavos nuolatinis myščiojimas, kad laiku sumokėtų, jokia skalbiankė pas nieką nenusproktų ir pan. Sveikatos draudimas, stažo reikalai ir pan. Nepamirškit šeimos reikalų. Jokio laisvumo. Suiro darbiniai ryšiai, pradėjau mažiau pasitikėt. Sakau iš patirties, jei yra problemų, nusineši kartu jas ir į Fire. Dabar jaučiuosi daug laisviau tiek darbdavio atžvilgiu – jei taps neįdomu, galiu vėl metams ar ilgiau nusiFir’int. Tiek biznio -investicijų plotmėj – jos auga be streso. Sorry, bet tokia mano patirtis. Dėl to milijono, gal labiau trolinu, nei rimtai, bet jis panašu vis tiek bus, tiesiog taip dėliojasi. Su savo gyvenimo būdu uždirbu daug daugiau nei išleidžiu ir kol kas sekasi darbint pinigus. Kita vertus viskas gali pasikeist, bet čia jau nesuplanuosi.

       1. Labas. Rašai, kad kai nedirbai kurį laiką. Kaip dėl PSD? Biržoj stovėjai ar pats mokėjaisi? Įdomu būtų sužinoti tavo patirtį šiuo klausimu

        1. Buvau biržoj. Gėdingai, nes ten visi Fire susirinkę ir biržos darbuotojai juos stengiasi atgal į žiurkyną, lažą, nesąmonę – ar kaip ten kiti diskusijos dalyviai įvardijo – žodžiu į darbą pasiųsti. Aš kapituliavau ir įsidarbinau. Gėda buvo ten trintis su mano išsilavinimu ir patirtim. Be to – jaunas dar. Atrodžiau tipinis dykaduonis, kai turėjau atsiskaitinėt, kaip darbo ieškau ir nerandu.

 5. Skaitau žurnalą investuok. Marčiulaičio pasisakymą vertinu kaip pavydų, šališką arba neapgalvotą. Žmonės skirtingi ir poreikiai skirtingi nepriklausomai nuo turimų pinigų. Pvz aš esu nereiklus ir daug kam abejingas. Skaitau knygas iš bibliotekos. Aktyviai nesidomiu kultūra, sportu, o filmus žiūriu namuose internetu. Nemėgstu triukšmingų vietų. Valgau ne namuose tik pliš reikalo. Iš esmės mano gyvenimas super pigus būtent dėl pačių mano savybių. Ir kai kažkas teigia kad be pvz XXXXeur negalima padoriai gyventi tai galiu suprasti, kad teigiantįsis negali, bet yra galintys. Aš galiu. O mano pasyvios pajamos jau seniai viršija 2000e ir jos 90% iš dividendinių akcijų, tuputis iš paskolų. O dar uždirbu neintensyviu darbu. Mano gyvenimo būdui tai jau visiška finansinė laisvė. O Marčiulaičio bandymas apibendrinti ir sumenkinti FIRE judėjimą ko gero remiasi tik jo paties gyvenimu.

  1. Na čia jau rimtas portfelis. Kaip sprendi lėšų saugumo problemą? (turiu galvoj tai, kad rizika ne tik dėl kurso pokyčio, bet ir dėl platformos ar kito ten investicijas aptarnaujančio subjekto veiklos), o lėšos nedraustos arba draustos minimaliai dažniausiai. Trumpiau tariant kokio max. stambumo portfelį pas vieną operatorių laikai? Gali proc. rašyt, jei sumos nenori.

 6. Laikau skandinaviškų bankų Lietuvoje sąskaitise. Man taip paprasčiau. Kartą metuose susimoki 15%, deklaracijose viskas aišku, o valiutinės rizikoa nebeturiu nuo 2010, per daug nervų ji man kainavo.

  1. Bet „skandinavų” mokesčiams turėtum palikti labai ženklias sumas (pvz su Degiro lyginant), bet gal tai kaina už saugumą. Dėkui, kad daliniesi info.

 7. Na tas Degiro labai naujas, o mano istorija daug senesnė, be to jie kaip suprantu legaliai ir nepriima Lietuvos rezidentų, o ir mokesčiai kitų šalių rezidentams juk didesni. Lietuvoje 15% UK berods 20% arba dar blogiau – progresiniai. Tai aš nieko neapgaudinėju, moku realiai tik už depozitoriumą, kas nėra labai daug. O aktyviai neprekiauju, tik pildausi. Tiesiog reikia pirkti už didesnes sumas, kad mokesčiai perkant liktų nedideli.

Leave a Reply