Krenta NT kainos ir kyla palūkanos. Ką daryti?

Categories Psichologija
Krenta NT kainos

Per pirmą šių metų ketvirtį senų būstų kainos krito keliais procentais, kito gyvenamo NT kaina nepasikeitė. Palūkanos dar šiek tiek pakilo ir prisijungus prie Luminor savitarnos žvelgiu į 6% viršijančius skaičius. Ar teks nusiimti rožinius akinius ir tėkštis veidu į purvą?

Kainos pokyčiai

Pergyvenus 100% pokerio pralaimėjimus, 90% nukritus crypto raketai ir sušokus 75% akcijų kainų pasiutpolkę 5% NT kainų pakritimas atrodo niekinis. Juolab, kad ir jo parduoti artimiausią dešimtmetį dėl mokestinių paskatų neketinu, tad teoriškai, net jei ir turtas būtų vertas pusės pirkimo kainos šiuo metu, tai nelabai ką keistų, nebent bankas paprašytų įnešti papildomą įnašą, kad būtų užtikrintas įkeisto turto vertinimas.

Svyravimas aukštyn-žemyn yra natūralus investuojant ir po 50% pakilimo, kuris nepadarytų gėdos ir akcijų rinkai, nieko nenutiks, jei keli ar keliolika procentų išgaruos.

Palūkanų pokyčiai

Turiu keistą fetišą – pakilus palūkanoms kartą per pusmetį man įdomu kaip atrodys skaičiukai – kokio dydžio įmoką dabar mokėsiu ir kiek procentų palūkanų įsisuks per metus. Kai pirkau butus nuomai, abiejų jų mėnesio įmoka siekė apie €350 ir vieno iš butų nuoma (jei nuomininkas nevėluoja) dengė abiejų įmokas. Dabar įmoka per mėnesį siekia apie €540, tad vieno iš butų nuomos neužtenka. Bet, jei nuomininkai mokėtų laiku, dar yra €300 rezervas iki break-even. Kadangi vienas nuomininkas vėluoja, dalį įmokos tenka dengti iš savo kišenės, o skolą tikiuosi, kad pavyks išsiieškoti su teismo pagalba.

Perkant butą skaičiavau, kad iki palūkanos bus 10%, tol savų pinigų kišti į paskolas daugiau nereikės. Man labai patiko Robert Kiyosaki „Turtingas tėtis, vargšas tėtis” knyga, kurioje pateikiama esminė taisyklė – turtas turi generuoti pinigų srautą, kitu atveju jis nėra naudingas. Jei palūkanos taps dviženklėmis, tuomet reikės peržiūrėti savo paskolas.

Bet kokiu atveju – rekomenduoju užpildyti formą savo banke, siekiant susimažinti palūkanas. Man to padaryti nepavyko, nes mano įsipareigojimų lygis dėl paskolų investicijoms yra labai aukštas, bet mano draugas sėkmingai susimažino maržą per 0.2% už €200 mokestį ir pakeitimas turėtų atsipirkti per metus. Bankai gavo nemažai spaudimo viešojoje erdvėje dėl „viršpelnių” ir galbūt tai paskatino juos lanksčiau dalinti nuolaidas klientams, galbūt ir faktas, kad kitas bankas galėtų refinansuoti paskolą pigiau.

Kaip save paguosti?

Jei nemalonu mokėti daugiau, ką daryti? Aš žiūriu paprastai – 6,22% metinės palūkanos beveik prilygsta vienos iš mano vartojimo paskolų palūkanoms. 🙂 Kita vertus, skaičiuojant palūkanas nuo paskolos dydžio + popierinio pelno nuo įsigijimo momento (±€20.000 vieno ir €30.000 kito buto atveju), palūkanos sudaro ±3.5% per metus, kas ir yra tikėtina ilgametė paskolos kaina. Garsėju savo naivumu, lai ir mano paguoda būna naivi. 🙂

Kaip NT kainų ir palūkanų pokyčiai veikia Jus?


Patiko postas? Prenumeruok arba palik man arbatpinigių. Palaikykite mane

Viso rėmėjai paaukojo €61, kurie buvo skirti apmokėti dalį hostingo ir domeno išlaidų. Ačiū!

6 thoughts on “Krenta NT kainos ir kyla palūkanos. Ką daryti?

 1. Buvau geras keistuolis 2021 metais, kai iš pinigų, kur nesugalvojau kur dėti atidavinėjau papildomai paskolą. Visi su tokiom palūkanom neapsimoka ir pan.

  Matematika- jeigu būčiau nei cento daugiau nemokėjęs dabar mokėčiau 480. Įmokėjau 60k
  Mano įmoka 110. Grąža 7,4% po mokesčių (nes jų mokėt nereikia), įmokas „gaunant” kiekvieną mėnesį. Tai iš esmės S&P500 EFT grąža ir pareina.

  Gal tai ir nėra pati geriausia investicija, bet man ji leidžia nei kiek nekeisti gyvenimo būdo ir kitų investicinių planų net ir tokios infliacijos sąlygomis. Taip pat- esant norui galėsiu šokti į paskolas, kai užeis noras užsiimti NT nuoma (ar kuriant kokį verslą.)

  1. Vadimai,

   ačiū už komentarą.

   Skamba neblogai, turbūt didžiausias pliusas, kad yra galimybė vėl šokti į paskolas, jei užeis noras užsiimti NT nuoma.

   Kita vertus, infliacija kolkas yra didesnė nei minėta 7.4% grąža, trumpame laikotarpyje tai nebūtinai geras sprendimas. 60k nukreipus į P2P, tikėtina, kad per mėnesį portfelis sugeneruotų apie 600 Eur grąžą, kurią pridėjus prie 110 Eur įmokos gaunasi didesnės pajamos, nei ankstesnės išlaidos (710 Eur vs 480 Eur). Šitoje vietoje natūralu, kad veiksmų skirtumai bus padiktuoti rizikos tolerancijos. 🙂

   1. Vienu ir kitu atveju investicijos mažai likvidžios, tik generuojančios srautą.
    10+% srautą iš P2P dabar generuoti teoriškai įmanoma, bet kiek ilgai. Kompanijos pradėjo nereikalingų darbuotojų atsikratymu ir eina į žiemos miego režimą. Tai kiek laiko P2P bus labai mokus ir ar gražins pinigus, tada kai reikės- didelis klausimas.
    Šiuo atveju- pinigai jau mano kišenėje, plius nereikia galvoti apie jokius mokesčius. Priedo praradęs darbą, negaunantis dividendu ir vėluojant visoms paskoloms P2P aš dengiu paskolą iš juodos dienos fondo pilnai. Tokiu atveju pragyventi vien iš valytojo darbo galima.

    1. Vadimai,

     taip, kaip ir minėjau anksčiau viskas atsiremia į asmeninį rizikos toleravimo lygį ir kiekvienas turime sau geriausią sprendimą. 🙂

Leave a Reply