Playing with FIRE filmas: dviprasmis kultas

Categories Finansinė Laisvė
Playing with FIRE

Šiemet buvo sukurti trys Playing with FIRE filmai, du – holivudiniai su apgailėtinais IMDB reitingais ir vienas dokumentinis apie FIRE judėjimą. Iki gruodžio 11 d. jį nemokamai galite pažiūrėję paspaudę ant nuorodos, slaptažodis FIRE. Vakar žiūrėjau filmą ir jį vertinu dviprasmiškai.

Spoiler alert

FIRE procesas sunkus

Filmo veiksmas vyksta Amerikoje, kur trijų asmenų šeima nusprendžia keisti savo gyvenimą. Moteris dirba nuotolinį darbą, tad gali dirbti iš bet kur pasaulyje, o vyras nusprendžia mesti savo darbą ir planuoja kurti savo remote verslą.

Šeima konsultuojasi su finansų patarėjais, kaip sumažinti išlaidas. Šioje dalyje man labiausiai įsiminė tai, kad atsisakius vieno iš dviejų šeimos automobilių, šeima FI pasieks penkiais metais anksčiau. Kaip patyręs salesman’as finansų patarėjas greitai pakeitė kiek skeptiškos žmonos nuomonę apie prabangaus BMW atsisakymą. 🙂

Šeima nusprendė taupyti kiek įmanoma daugiau pinigų ir persikėlė gyventi pas vyro tėvus į Bend, OR miestelį. Kadangi vyras dirbti ne namie nebegalėjo, jis išėjo iš darbo. Ši vieta man pasirodė drastiška ir sunkiai suprantama: kam gyventi su tėvais ir jaustis nepatogiai vardan to, kad vyras galėtų išeiti iš darbo?

Šviesus rytojus

Toliau rodoma, kaip šeima kankinasi, tačiau visas jų tikslas nuspalvinamas „šviesiu rytojumi” – FIRE pasiekusių žmonių komentarais ir šalia jų vardo nurodomais metais, kada jie pasiekė FIRE. Manau, kad tai sudaro klaidingą iliuziją apie FIRE siekiančius žmones – žmonės gyvena asketiškai kelis/keliolika metų, kad patirtų nušvitimą pasiekus tikslą. Tačiau ar kankinantis keliolika metų pasiekus tikslą kažkas stebuklingai pasikeis?

1 year later…

Filmo siužetas trunka metus ir po jų šeima įveikia visus sunkumus ir džiaugiasi kasdieniu gyvenimu naujame name, važinėja pigesniu automobiliu ir sutaupo 7 kartus daugiau pinigų. Emocijų pokytis įvyko staiga, tačiau man buvo sunku suprasti, kodėl viskas įvyko taip greitai ir puikiai.

Filmas padeda susidaryti vaizdą, kas yra FIRE ir remiasi vienos šeimos istorija. Kiekviena istorija yra unikali ir visas procesas trunka gana ilgai. Per metus FIRE pasiekti nėra realu (o jei taip būtų, tada visi būtume FIRE 🙂 ), tad būtų buvę įdomiau stebėti ilgesnį procesą, nes filmas pateikia tik kiek chaotišką kelio pradžią. Taip pat pasigedau šiek tiek platesnių paaiškinimų, kodėl FIRE veikia, nes žmogui, pirmąkart pamačius FIRE žmones, gali susidaryti, kad tai yra lunatikų skrudžų kultas, veikiantis pagal savo susigalvotas taisykles iki artimiausio akcijų kritimo. 🙂

Ar Playing with FIRE filmą žiūrėjote Jūs?


Patiko postas? Prenumeruok arba palik man arbatpinigių. Palaikykite mane

Viso rėmėjai paaukojo €61, kurie buvo skirti apmokėti dalį hostingo ir domeno išlaidų. Ačiū!

7 thoughts on “Playing with FIRE filmas: dviprasmis kultas

 1. Taip, techninių tikrai daug detalių trūko, bet manau filmas ne apie tai. Manau filmas apie tai, kad galima pakeisti suvokimą apie pinigus, kokia jų paskirtis ir kaip juos valdyti. Bent jau aš tokią žinutę išsinešiau. Taip pat patiko, kad pabaigoj parašė jog filmas skirtas John C. Bogle (puiki jo knyga Common Sense Investing).

  1. Hi, Justinai,

   ačiū už komentarą.

   True that. Filmo pabaigoje buvo galima jausti kaip nuo savo veiksmų teisinimo, herojai priartėjo prie realaus malonumo gyventi kitaip.

   Bogle knyga turėtų būti must-read mokyklose. 🙂 Turbūt viena tų, apie kurią būtų galima pasakyti, „kad būčiau žinojęs apie ją X metų anksčiau”. 🙂

 2. Man patiko filmas. Geriau jį žiūrėti nesigilinant labai, o tiesiog for fun. Esu 100% už FIRE judėjimą ir visada būsiu, nes tai visiškai atitinka mano požiūri. Ir labai džiaugiuosi, kad FIRE siekimas man nesudaro absoliučiai jokio diskomforto. Nes man tiesiog nereikia jokių daiktų, automobilių, kotedžų ir t.t. Mano didžiausi gyvenimo džiaugsmai yra nemokami. Vidutiniškai sutaupau 70% savo pajamų, dalį investuoju ir dalį dedu į finansinę pagalvę. Baigėsi pirmi investavimo metai , tai esu patenkintas rezultatais, bet ir kartu supratęs, kad su „mūsų” algom nieko nebus. Dar metus padirbu Lietuvoje (nes noriu daugiau patirties šitoje srityje, kad būtu kaip planas B) ir bandysiu užsienį, kad pagreitinti procesą.

  1. Hi, crash,

   ačiū už komentarą.

   Super, gera pradžia, pusė darbo. Ką darei metai atgal iki investavimo pradžios?

   Manau, kad Lietuvoje galima uždirbti gerai, pragyvenimas sąlyginai pigus. Sėkmės siekiant savų tikslų. 🙂

   1. Metai atgal iki investavimo buvau bedarbis. Mečiau darbą, nes norėjau visiškai pakeisti savo aplinką. Ir per tą laiką kol nedirbau (6 mėnesiai) daug supratau apie pinigus ir laisvę. Išmokau super taupymo meno 😀 ir ant tiek pripratau, kad jau negaliu kitaip. O laisvė man Nr. 1 todėl siekiu FIRE.

    Dėl „Manau, kad Lietuvoje galima uždirbti gerai, pragyvenimas sąlyginai pigus” visiškai sutinku, bet greičiausiai neesu ant tiek gabus arba per mažai noriu tam skirti pastangų. Užsienį gauti 4000eur lengviau nei Lietuvoje. STOIC, mano profesija susijusi su inžinerija ir dirbčiau greičiausiai Danijoje telekomunikacijų srityje. O pats? 🙂

 3. CRASH greitai primečiau kad Danijoje vidutinis inžinierų atlyginimas apie 5,5-6k€ tai į rankas apie 2,6-2,9k€ kaip pats sakei, kad „neesu ant tiek gabus arba per mažai noriu tam skirti pastangų” tai manau 4000 perdaug optimistinės svajonės 🙂 Na gal tu savo rinką išsityrei ir geriau žinai, tiesiog nenoriu būti suklaidintas ar suklaidinęs.
  Aišku su Lietuvos atlyginimais nepalyginama, ypač inžinierių. Ir sutaupyt pavyks tikriausiai daugiau nei kokiam Vilniuj, kad ir vienas gyventum ir nuomotumeisi kambarį pas bobutę.
  Aš kaip visada skeptiškai žiūriu į emigraciją, kai važiuojama vien dėl gaunamo didesnio kiekio pinigų. Matyt vertybės skiriasi:)

  Dar dėl vertybių, rašai laisvė NR.1, o per tuos 6 mėn išsigryninai kas yra laisvė? gal galėtum pasidalinti?man labai įdomu, pastaruoju metu pats mąstau apie tai.

Leave a Reply