FIRE judėjimas – mitai ir tiesa

Categories Psichologija
FIRE judėjimas

Per pastarąsias kelias dienas Tautvydas Marčiulaitis daug reiškė nuomonę apie FIRE judėjimą ir sujudino širšių lizdą. Džiugu, kad žiniasklaidoje vis dažniau sušmėžuoja mintys apie rūpinimąsi savo finansiniu gyvenimu ir jo planavimą nuo jauno amžiaus. Man gaila, kad taupymas ir investavimas nušviečiami iš neigiamos pusės, tačiau gal tame yra tiesos?

Tiesa

Tiesa #1 “FIRE Lietuvoje – sunkiai įmanoma“.

J. Cvilikienė, Swedbank

Sutinku su šiuo teiginiu – žmonės turi prastą finansinį išprusimą, nėra investavimo tradicijų.

Visgi, teiginys, kad FIRE nėra įmanomas Lietuvoje – absurdiškas. Uždirbdamas vidutinį atlyginimą Lietuvoje per tris metus sukaupiau virš €20.000, tuo pat metu keliauju po pasaulį ir sveikai maitinuosi.

Jei būčiau pasidavęs pagundai nusipirkti Porsche, šiuo metu neturėčiau nei pusės tokio portfelio, tad vienas finansinis sprendimas gali lemti daug.

Lietuvoje pragyvenimas yra sąlyginai pigus ir lengva rasti gerą būstą Senamiestyje. Sėkmės tai darant pirmus metus po universiteto London City arba Amsterdame. 🙂

Krizė

Tiesa #2 “jei X metais krepšelis nukris 70%, kas tada ? Ir kas bus 5 metus po to, iki finansinių instrumentų vertė atsistatys ?”

T. Marčiulaitis

Ilgam laikotarpy atsistatys. Vietoj €5.000/mėn. gauti €1.500/mėn. būtų nekoks jausmas, tačiau už tiek pinigų vistiek galima gerai gyventi sostinėje.

Pasiekęs FIRE ketinu turėti NT nuomai, kuris padengtų bazines išlaidas. Kitas pajamas ketinu gauti iš paskolų, akcijų ir kitų investicijų, kurios man patinka. Taip pat neketinu visiškai nebedirbti, nes tai, mano nuomone, būtų nuobodu.

Tiesa #3 “čia tokia nauja P2P platforma, labai faina, generuoju 12%, so nice, čia visiškai saugu gi visad tiek bus”

T. Marčiulaitis

Sounds like me. Platesnį komentarą apie P2P jau rašiau anksčiau.

Tiesa #4 “FIRE kaip veganai”

Somebody on reddit.

So true, visiem perša geriausią būdą gyventi. 🙂

Tiesą sakant, kuo mažiau žmonių investuos, tuo man bus lengviau uždirbti pinigus, nes bus mažesnė konkurencija. Apart mano artimos aplinkos, man visiškai nerūpi, kaip gyvena kiti žmonės, whatever makes you happy.

Mitai

Mitas #1. “FIRE – idiotizmas ir tie, kurie jo siekia neturi jokio supratimo nei apie finansus, nei apie pinigus.“

T. Marčiulaitis

Kiekvienoje bendruomenėje yra idiotų. Galbūt aš irgi esu vienas iš jų. 🙂

Vieni FIRE žmonės investuoja į ETF (jei domina, rekomenduoju knygą „Sveiko Proto investavimas„), kiti į P2P skolinimą, dar kiti į NT, o protingiausi ir aktyviausi į savo verslą ir visus jau minėtus aktyvus. Net ir neturint žalio supratimo, ką darai, laikui bėgant mokaisi iš savo investavimo klaidų, domiesi, kur yra tavo pinigai. Statistiškai paėmus bet kurį FIRE žmogų ir palyginus su random lietuviu, neabejoju, kad FIRE žmogus turės geresnį supratimą apie finansus ir pinigus. Wanna bet?

Jei netikite, siūlau suinvestuoti sumą, kurią galite prarasti bet kur, kur norite ir pamatysite, kad nejučiomis vis dažniau domitės, kaip sekasi Jūsų pinigams.

Mitas #2 „FIRE tikslas – nebedirbti.“

J. Cvilikienė, Swedbank

Ar teko kada nors savaitgalį visiškai tinginiauti ir nieko neveikti? Ar kitą dieną vėl norėjosi tinginiauti? Nemanau. 🙂

Balticmustache FIRE tikslas yra gyventi taip, kad nebereikėtų atostogų, mano tikslas turėti laisvę kurti verslą ar atsiduoti savo hobiui 100% negalvojant ar užteks pinigų kokybiškam gyvenimui.

Mitas #3 “Iki 40 m. dirbu nemėgstamą darbą, o tada savanoriauju ir mokytojauju Afrikoje“

J. Cvilienė, Swedbank

Jei žmogaus tikslas būti mokytoju – būk geriausiu mokytoju, kokiu gali būti ir gerai uždirbsi. Rinkos standartas, kad TOP 10% labiausiai įgudusių žmonių bet kurioje srityje nusigriebia grietinėlę.

Jei dvidešimt metų dirbsi tai, kas nepatinka atsitiks du dalykai: 1) netobulėsi mėgstamoje srityje 2) būsi miserable ir pasiekęs FIRE veikiausiai nesijausi laimingas, nes lokacijos pakeitimas veikiausiai laimės neatneš.

Kaip Jums skamba planas dirbti dešimt metų darbą, kuris patinka, o tada dirbti, kai patinka ir kiek nori, nes turi pakankamai įgūdžių tai daryti iš bet kur pasaulyje?

Universitetas – cubicle – FIRE – death

Mitas #4 “Ribotas gyvenimo suvokimas veda prie poreikio eiti į universitetą, susirasti darbą stikliniame name ir tada drožti kėdę, nekenčiant pirmadienių. Nes nu ką kitaip galima daryti ?“

T. Marčiulaitis

Baigiau universitetą, susiradau darbą stikliniame name ir drožiau kėdę, nekęsdamas pirmadienių ir sekmadienių 3.00 ryto, nes vis dar būdavau stikliniame name. Tačiau tai pakeičiau. 🙂

Dirbu darbą, kuris man patinka ir myliu savo hobį. Galbūt kai kurie FIRE žmonės nemėgsta savo darbo, tačiau tai yra jų problema. 🙂

Mitas #5 „O jau istoriškai įprastas FIRE variantas – rizikuoti viskuo ir sukurti savo verslą – moderniems fireistams yra absoliutus kosmosas. Taigi kaip čia pradėti, reikia idėjos, kapitalo, gali nepasisekti, man ne pinigai svarbiausia, reikia saugiai, gali nieko nesigauti ir etc.“

T. Marčiulaitis

Mano močiutė taip kalba apie verslą, Tautvydai. 🙂

€5.000 per mėnesį mažai?

Mitas #6 “Iš riboto suvokimo kyla ir nesuvokimas, kad 300-500 tūkstančių eurų yra žiauriai mažai. Daugeliui fireistų tai yra end goalas. Pasiekus tiek finansinio turto jie tikisi gyventi tik iš investicijų.”

T. Marčiulaitis

Per mėnesį su €500.000 portfeliu galima susikurti €40.000 cashflow, su €5.000 palūkanų viską sumetus į trumpalaikes paskolas. Tai būtų extreme ir kvaila, tačiau suskaidžius visą portfelį per 20 skirtingų platformų rizika prasiskaido. Dalinuosi nuoroda į €1.500.000 portfelį, generuojantį €18.000 pelną per mėnesį.

Jei €5.000 Lietuvoje nėra gana – kyla klausimas kieno suvokimas yra ribotas.

Mitas #7 “pusę savo gyvenimo, tiksliau geriausius savo metus, bus praleidęs nekęsdamas kiekvienos dienos, sau nieko neleisdamas ir iš to rezultato negavęs jokio pasitenkinimo. Nes po pirmų 3-6 mėnesių ala pensijoje taps aišku, kad nei tos investicijos, nei jų grąža laimės neteikia ir savęs realizuoti neleidžia.”

T. Marčiulaitis

Myliu savo gyvenimą. Nuo tada, kai palikau tėvų namus daug išmokau, buvau trijuose žemynuose, daug klydau ir išmokau.

Turiu momentų, kai jaučiuosi kaip Skrudžas Makdakas, nes nauja pora batų atrodo, kaip pinigų švaistymas (ačiū mano merginai, kad man padeda atrasti balansą apsipirkinėjant 🙂 ), tačiau iš to mokausi ir tobulėju.

Manau, kad būti niurzga galima tiek būnant FIRE, tiek ir būnant finansų ekonomistu. 🙂

Mitas #8 „per penkiolika metų juodo darbo ir taupymo žmogus atsidurs ten pat, kur ir pradėjo suaugusiojo gyvenimą. Ties štuke į rankas.“

T. Marčiulaitis

Daroma prielaida, jog žmogus negaus absoliučiai jokių pajamų per likusį gyvenimą.

Man patinka uždirbti pinigus. 🙂 Turiu hobį, dėka kurio, galiu keliauti po Lietuvą. Ateityje turiu tikslą pasiekti tokį lygį, kad galėčiau keliauti po visą Europą. Dirbant normalų darbą to padaryti negalėčiau, o su pasyviomis pajamomis, kurios užtikrina pagrindinius poreikius – laisvai.

Mitas #9 “Ypač tai gerai supranta žmonės, kurių pagrindinis pajamų šaltinis yra finansų rinkos. Nes pajamos iš ten yra uždirbamos žymiai sunkiau, nei iš samdomo darbo.”

T. Marčiulaitis

Treidinimas dažnu atveju yra sunku ir neefektyvu (ref. “Atsitiktinis klaidžiojimas Volstrite”). Kaip sunku yra nusipirkti tris skirtingus ETF fondus kartą į mėnesį? 5 minučių darbas? 🙂

Susikurk tokį gyvenimą, koks tau patinka

Man patiko vienas neseniai skaitytas straipsnis, kurio pagrindinė mintis – gyvenk kaip FIRE, kol to sieki. Nori keliauti? Keliauk savaitgaliais Lietuvoje. Nori turėti pasyvių pajamų? Investuok. Nori dirbti, kas patinka? Įgauk pakankamų įgūdžių ir dirbk. Vėliau niekas nepasikeis. Tik galėsi keltis, kada nori. 🙂

We didn’t start the FIRE, it was always burning. 🙂

Patiko postas? Prenumeruok arba palik man arbatpinigių. Palaikykite mane

Viso rėmėjai paaukojo €61, kurie buvo skirti apmokėti dalį hostingo ir domeno išlaidų. Ačiū!

5 thoughts on “FIRE judėjimas – mitai ir tiesa

 1. Super atsakymas, nes tą straipsnį skaičiau ir kraujas virė :).

  Labiausiai patiko: „Manau, kad būti niurzga galima tiek būnant FIRE, tiek ir būnant finansų ekonomistu. 🙂”

 2. Turiu spėjimą, kad T.M. yra kažkiek trolis. Abejoju, kad jis išties yra toks trumparegis ir taip klaidingai interpretuoja FIRE (arba pasiskaitė wikipedijoj apibrėžimą ir pagalvojo, kad that is it). Beveik nuoširdžiai įtariu, kad jis sąmoningai nori sukelt tokią bendruomenės ažitaciją.
  Žiū, su tokiais įrašais ir į delfi patenki…
  Žurnalistikoj yra toks priežodis ,,if it bleeds, it leads”, t.y. jei žinia bloga, ji tinkama būtų vedamuoju straipsniu. Taip ir jis rašo neigiamai, kas sukelia didelę bendruomenės reakciją aaaand Marčiulaičio populiarumas kyla. Arba ponas tikrai trumparegis :/

 3. Aš norėčiau iš gerb. ekonomisto gilesnės kritikos, gal net recenzijos su skaičiavimais ir didesnio pagrįstumo išgirsti. Nors kelios jo mintys kaip ir valid (rizikos, neigiamų dalykų tame yra), tačiau tai hiperbolizuota iki beprotybės, be jokio lankstumo mintyje. Jo atsakymas gavosi labai paviršutiniškas, kas kiek nuvylė, nes žmogus neatrodo durnas, gal tik kalba taip, nes tam yra tiesioginė jam nauda? Nežinau, bet jei kriitkuoja, galėtų ir rimčiau pakritikuoti 🙂

 4. Man labai patiktų, jeigu jis rašytų ir galvotu iš paprasto žmogaus taško, o ne iš gerai už dirbančio hipsterio.
  Jeigu žmogus dabar išgyvena už 800-1200 per mėnesį, mokėdamas paskolą ir dar kažkiek atideda -susitaupo, tai per laiką ją išmokėjęs, gyvendamas FIRE principais, gali susikurti analogišką pinigų srautą ir gyventi analogiškai, kaip dabar.
  Man FIRE judėjime labiausiai palietė ir patiko tas prabangos ir vartojimo kulto beprasmybės paaiškinimas.
  Juk FIRE – kad ir kaip tą vadintume, ne tik apie pinigus, tiesa? Tai apie gyvenimo prioritetų protingą išdėstymą ir apie brangiausio resurso (savo laiko) naudojimo optimizavimą.

  1. Hi Giem,

   ačiū už komentarą.

   Kiekvienas sprendžiame pagal save. Jeigu yra kam patinka mėgautis gerais dalykais čia ir dabar ir atsidėti mažai, viskas ok. Aš neabejoju, jog jis investuoja ir mažiau varžo savo poreikius. Jeigu jam tai teikia džiaugsmą, viskas ok. 🙂 Būtų nuobodu, jei visi žmonės turėtų vienodą mąstymą. 🙂

   Manau, kad kaip FIRE žmonės įsivaizduoja labai ekstremaliai, taip ir mes įsivaizduojame, kad jeigu negyveni pagal FIRE standartus, viską ištaškai ir nejauti malonumo gyvenime. 🙂

   P.s. tavo blogas yra kietas 🙂

Leave a Reply