Kaip pradėti neinvestuoti?

Categories Investicijos, Psichologija
Rezervas

Jokių investicijų – iki sukaupsi šešių mėnesių išlaidų rezervą. Tokiu linksmu patarimu dažnu atveju naujokui pasiūloma baigti savo investavimo kelionę ir grįžti prie senų įpročių.

Investavimas teikia malonumą ir sužadina žingeidumą. Pradedant investavimo kelionę nuo ženklaus taupymo, malonumas atidedamas bent pusantrų metų, net ir sutaupant 25% nuo visų pajamų.

Buzz Killington.

Ant popieriaus toks patarimas atrodo geras ir logiškas. Tačiau:

Kaip dažnai prireikia nemažų sumų?

Kaip dažnai per pastaruosius 3 metus Jums prireikė sumos, kuri būtų 6 mėnesių išlaidų dydžio? Šūdinos situacijos gyvenime pasitaiko, tačiau investavimo kelio pradžioje, ypatingai jei esi universitete ir susirandi savo pirmą darbą, kas gali atsitikti blogiausio? Suges dantis – €150. Suges mašina (kam reikalinga mašina didmiestyje, gyvenant šalia darbo/universiteto?) – €500. Neteksi darbo (kaip dažnai taip nutinka, kai išeini į niekur?) – 9 mėnesius gausi mokesčių cashback‘ą.

Per pastaruosius kelis metus man galbūt sekėsi ir didesnės sumos prireikė vienąkart – sumokėti kelis šimtus eurų už sulamdytą mašinos priekį, kai nutrenkiau stirną. Ar dėl to būtų buvę verta kaupti €4.500 rezervą? Baikit, nemanau. Sumą padengiau iš artimiausio atlyginimo.

Rezervas kaupiasi automatiškai

Beinvestuojant tą pačią sumą rezervas susikaups savaime. Jeigu prireiks ženklesnės pinigų sumos netikėtoms išlaidoms dengti investicijų dalį visada galima parduoti (akcijų atveju) arba nustoti išsigryninti grįžtančias iš investicijų lėšas (paskolų atveju). Laikui bėgant sukaupta suma taps ženkli, tuo pačiu augs ir investavimo žinios.

Taip, akcijos gali būti visų laikų žemumose, kai pinigų staiga prireiks. Parduotų investicijų suma už sugedusio dančio remontą už €150 ilgame laikotarpyje yra visiškai niekinė.

Didelis rezervas investavimo pradžioje, mano nuomone, padaro daugiau žalos, nei suteikia naudos. Kaip elgiatės Jūs?

P.S. prieš atliekant investicinius sprendimus būtinai patys įsigilinkite į produktą ir jį ištyrinėkite. Šis straipsnis yra tik mano dalinimasis savo patirtimi ir nėra rekomendacija priimti investicinius sprendimus. Aš esu šališkas žmogus ir galiu būti priklausomas nuo gaunamų referal’ų, galiu dirbti rekomenduojamoje įmonėje arba būti jos akcininku. Do your own research.


Patiko postas? Prenumeruok arba palik man arbatpinigių. Palaikykite mane

Viso rėmėjai paaukojo €61, kurie buvo skirti apmokėti dalį hostingo ir domeno išlaidų. Ačiū!

9 thoughts on “Kaip pradėti neinvestuoti?

 1. Uoj gerą temą palietei! iš vis daugeliui investavimas siejasi, kad tai tėra turtingų žmonių užsiėmimas. „Aš gi paprastas žmogus” „ką čia tom investicijomis užsiimsi, čia ne man”. Tikiu, kad tavo ir kitų FIRE blogai išjudina žmones + revolut paprastumas ir fractional shares duoda ir veiksmų.

  Va pradėti investuoti sumerkiant visą savo 6mėn rezervą, tai nerekomenduočiau.
  Bet geriausias metas pradėti yra NOW, čia ir dabar, ir visiškai nesvarbu kokia suma, kad ir 10eur. Nes įveikti atidėliojimą (procrastination) yra sunkiausia dalis.

 2. 6 mėnesių rezervas primena man Dave Ramsey programos kažkelintą ten žingsį. Aš manau, jog kiekviena situacija skirtinga. Mano atveju, aš buvau susiplanavęs turėti 12 mėnesių rezervą, nes pradėjau pats kurti savo darbo vietą ir dėl to privalėjau mesti samdomą darbą. 12 mėnesių rezervas buvo dėl to, nes naudojau pesimistinį variantą, kad pradėsiu gauti pirmąsias pajamas tik po 6 mėnesių ir jos bus dar mažos, kad galėčiau pragyventi. Ir tas 12 mėnesių rezervas skirtas tik normaliam pragyvenimui. Neskaičiuoju dar didesnio nei metų rezervo investicijoms į darbo vietos/pasyvių pajamų kurimą. Pusės metų rezervas taip pat nėra daug. Aš esu tokios nuomonės, kad kažkokį kiekį pinigų „juodai” dienai visada reikia turėti.

 3. Viskas prikaluso nuo taupymo %. Jei žmogus per mėnesį sugeba atsidėti tik 10% pinigų nuo savo pajamų, tai tokiam žmogui sukaupti 6mėn. rezervą yra praktiškai neįmanoma (5metai taupymo). Tuščiai taupyti ir nieko su pinigais nedaryti yra labai neįdomu, ir didelė tikimybė jog pamirši apie taupymą, nes labai ilgai ir neįdomu, ko pasekoje mesi taupyti.
  O pradėjus investuoti ir matant jog akcijų vertė auga, arba gavus pirmus dividendus, tai gali žmogų „užvesti” taupyti daugiau nei 10% ko pasekoje ir pavyks sukauoti didesnį rezervą.

 4. Juokingai skamba pamastymas dėl rezervo juonuolio nepergyvenusio krizės, kuriam neteko pardavinėti NT, nes bankai norėjo viską susigražint, o pajamų principe nėra, tik augančios skolos. Darbo nėra arba jis mažai apmokamas, arba tiesiog neapsimoka nes nieko nekeičia, bankas smaugia. Tokiu atveju zinoma ir rezervas negelbeja, bet bent sukuria pagalvę kuriam laikui, kol galima rasti sprendimus.

  1. Sveiki,

   ačiū už Jūsų laišką.

   Juokingai skamba Jūsų komentaras nesuvokiant situacijos. Turiu du aktyvius pajamų šaltinius ir keletą pasyvių, kurie ir yra rezervas, tik ne cash’o formatu.

   Kokia prasmė turėti rezervą, kuris, kaip sakote, negelbėja? 🙂

  2. Dar juokingiau atrodo žmogus, kuris bando pasigirti, kad prakniso visą gyvenimą dėl prajusios krizės. 🙂 Tamstai reikėtų patylėti ir sėdėti po gėdos lapais, o ne pasigirti, kaip nesugebėjo susirasti kito darbo ir mokėti būsto paskolos. 🙂

 5. The timing of this post… Pateikiu dar vieną scenarijų. Va aš investuoti pradėjęs, bet persikėliau į kitą šalį, kur išlaidos išaugo dvigubai ir pajamos atitinkamai. Klausiau savęs, nejau dabar turėčiau keletą mėn. neinvestuoti ir viską dėt į ,,juodos dienos” fondą? No way, doesn’t sound rational at all. Tad pritariu tokiam teiginiui, kad pradžioje didelis fondas, jei nesuteikia daug žalos tai bent jau veikia demotyvuojančiai. Aš pats darysiu kaip mylimas autorius ir minėjo, kad fondas susikaups pats, kas mėnesį investuojant fiksuotą sumą. O kai turėsiu patenkinamą fondą (mano atveju ne daugiau 5 mėn. atlyginimo) tada galbūt vėl prisijungsiu prie 50%+ saving rate klubo.

  Beje, nežinau kiek kreivai žiūrėtų konservatyvesni investuotojai, bet aš apie pusę savo fondo dėsiu į Bondora Go and Grow, ką dariau ir iki šiol (ogi dabar yra tekę jį ištuštinti). Likvidu, bet rizikinga. Toleruoti galiu. Ar siūlyčiau draugui? Galbūt ne, bent jau tikrai ne vos pradėjusiam.

   1. True that. Išaugus išlaidoms, veikiausiai ir pajamos ženkliai padidėjo. 🙂

    Dėl go & grow įdomu, panašų pajamingumą teikia ir NT fondai. Likvidumas, kai jo labiausiai prireikia, nelabai gerai veikia Bondoroje (šių metų kovo pavyzdys).

Leave a Reply