Kaip Jūsų investicijos parengtos karui?

Categories Investicijos
Investicijos karo atveju

Pirmas kelias dienas, kai Rusija užpuolė Ukrainą – visiškai negalvojau apie pinigus. Pirmiausiai galvojau apie savo saugumą ir pirkau mėsos konservus Maximoje. Dabar jau rezervo lagaminas sukrautas ir tikiuosi vieną dieną suvalgysiu tas konservuotas pupeles pomidorų padaže, nes nebereikės galvoti apie pasitraukimą. Nuo karo pradžios jau praėjo beveik mėnuo, tad emocinė būsena grįžta į įprastą ir pasvarstau, ar būtų buvę verta taupyti, jei karas įvyktų Lietuvoje?

Jei trumpai – ne. Su Lietuva susiję apie 75% mano investicijų – du butai Vilniuje, lietuviškos paskolos ir lietuviškų įmonių akcijos. Karo galimybę Lietuvoje vertinau kaip lygią nuliui dėl NATO įsipareigojimų, tačiau dabar grėsmė atrodo realesnė.

Šiemet pusė mano naujų investicijų taip pat keliauja į lietuviškas paskolas ir akcijas, tad žiūrint į ilgą laikotarpį lietuviškų investicijų dalis neturėtų stipriai kisti. Ką daryti?

Svarstau du variantus:

1. Kreipti naujas investicijas į viso pasaulio akcijų fondą iki situacija taps ramesnė ir karo atveju realu nukentėti mažiau. Tačiau ar tikrai yra didelis skirtumas ar puolama išsivysčiusi Vakarų pasaulio valstybė ar Lietuva, esanti tame pačiame aljanse? Toks scenarijus galėtų būti apokaliptinis ir tada jau nebebus svarbu kokio pavadinimo popieriukai kažkada buvo nupirkti internete. Man atrodo, kad tokiu būdu pirkčiau saugumo iliuziją.

2. Kai nežinai ką daryti – nedaryk nieko. Šis patarimas man iki šiol buvo naudingas. Turiu savo planą ir jis skirtas ne gražiems laikams, o tuomet, kai sunku. Jei Lietuva bus užpulta ir neteiksiu didžiosios dalies savo turto – pradėsiu turto kaupimo kelią iš naujo, tik su €100.000 įsipareigojimais kreditoriams Lietuvoje. Skamba kaip emigracija, kur nepasiekia antstoliai. 🙂

Žinau kaip turtą kaupti, tad antrąkart turėtų būti lengviau. Jei Lietuva užpulta nebus, tuomet prisiimta rizika turėtų duoti sąlyginai didesnį uždarbį ir tuo pačiu būsiu prisidėjęs prie vietinio verslo sėkmės.

Vienas dalykas, kurį pakeičiau: turiu keliasdešimt eurų grynųjų kišenėje. Nesu įpratęs atsiskaityti grynaisiais, tačiau kartu su drauge turime kelių šimtų rezervą, kurį panaudotume atsitikus blogiausiam.

Jei nežinai ką daryti – nedaryk nieko.

Kaip elgiatės Jūs?

P.S. prieš atliekant investicinius sprendimus būtinai patys įsigilinkite į produktą ir jį ištyrinėkite. Šis straipsnis yra tik mano dalinimasis savo patirtimi ir nėra rekomendacija priimti investicinius sprendimus. Aš esu šališkas žmogus ir galiu būti priklausomas nuo gaunamų referal’ų, galiu dirbti rekomenduojamoje įmonėje arba būti jos akcininku. Do your own research.

23 thoughts on “Kaip Jūsų investicijos parengtos karui?

  1. ar tikrai yra didelis skirtumas ar puolama išsivysčiusi Vakarų pasaulio valstybė ar Lietuva, esanti tame pačiame aljanse? 

    Tikrai didelis, jei susidūrimas nesibaigs masiniais branduoliniais smūgiais, nes frontas bus Lietuvoj, o ne Belgijoj, Prancūzijoj, Kinijoj, JAV ir pan..Tavo butai gali būti tiesiog ištaškyti, kaip taškomas dabar Mariupolis arba Varšuva per 2 pasaulinį. Paryžius, pvz., visai nenukentėjo tuo metu.

    1. Laurizai,

      ačiū už komentarą.

      Man atrodo, kad branduolinės valstybės karas prieš branduolinę = armagedonui, bet, tikiuosi klystu.

      1. O is kur zinai kad NATO neapsisiks ir nenuspres kad neverta kariaut del Lietuvos? Arba pasakys jus patys mazai indelio idedat, patys kariaut nenorit, kodel mes uz jus turim kariaut.

  2. Kaip rašiau BM forume, laikau daugiau grynų. Istorijos iš Ukrainos bėgančių žmonių, panašios, kaip mano senelis pasakojo per WWII.

    Kelio užkardoje – kad prasmukti, 500 dolerių arba eurų ir važiuoji. Kitas, kas pvz neturi ar negražus ar dar kaip, apsukamas.

    Mano senelis kartais slėpėsi per WWII, nes giminėje buvo ir partizanų, ir visokio plauko neaiškumų. Kelis kartus grynais papirkdamas interesuotus asmenis, išsaugojo ūkio gyvulius, išsisuko nuo lauko darbų, kuriuose kiti sugadindavo sveikatą, todėl sugebėjo pasirūpinti ir savo ir savo brolių šeimomis, kai tuo tarpu kaimynai, broliai, močiutės tėvai ir broliai visi žuvo arba buvo ištremti. O pinigų turėjo tik todėl, kad su proseneliu slėpė po kieme esančio ąžuolo šaknimis, nuo pat vaikystės. Aišku, kai karas praėjo, patirti siaubai nustūmė link alkoholio.

    Todėl gryni turi didelę vertę, kai neramu. Turėti bent jau visos šeimos brangiems bilietams lėktuvui, ar keliems bakams kuro plius „kyšį” prie sienos, nemanau, kad kvaila.

  3. 2021-06-25 rašei:
    Per save turėjau perlipti pirkdamas Gazprom akcijas. Tačiau iš šio pirkinio supratau, kad prasta reputacija laikui bėgant neblanksta (Grigeo atvejis) ir 14% dividendų prognozė už poros metų pagal pirkimo kainą nustelbia įsitikinimus apie įmonę. Nuo to, kad aš turiu keletą įmonės akcijų – niekas pasaulyje nesikeičia.

    Ar vasario 24 d. dar turėjai rusiškų akcijų? Kaip elgsiesi?
    Ar ir šiandien sutinki su paskutiniu sakiniu? 🙂

    1. Labas, orus,

      ačiū už komentarą.

      Pasisekė gruodį parduoti Gazpromą su ±50% pelnu, optimizuojant mokesčius. 🙂 Planavau atpirkti, tačiau dabar net ir norint tokios galimybės nebūtų, o noro irgi nėra. 🙂 Ieškosiu kitų kitų išteklių išgavėjų.

  4. Kodėl iš kart bėgt! O nekilo noras ginti šalį, kurioje gimei, kurioje sėkmingai investuoji ir gyveni?

  5. Nieko nedarau, nezinau ka daryt, pas mane 90 ar daugiau procentu lietuvoje investuota. Bet karo tikimybe as jau vertindavau ne lygia nuliui dar pries Ukrainos kara. Bet sunku ivertint kokia ta tikimybe. Bet kai investuojant klausdavau kokia tikimybe kad uzpuls lietuva, nieks jokio rimto atsakymo ir nepasakydavo, lyt butu lygi nuliui. Tevai labai uz investavima lietuvoje, tai matyt ir as to paveiktas taip dariau. Kai ju paklausdavau apie rusus, tai sakydavo cia nereik prisikarkset kaip Grybauskaite, reik draugiskai gyvent ir nepuls. O jei losim puls. Dar viena karta tevas sako – jei jau cia bus karas, tai visiem bus blogai. Na tipo jei visiem blogai tai ner blogai 🙂 blogai gyveni tik tada kai kitas uz tave geriau gyvena 🙂 tai del to del karo irgi nesuko galvos. Nu bet cia as nesutinku. Lietuvoj gal ir visiem blogai bus, bet vakaruose tai tiketina kad nebus taip blogai. Tai as tiesiog pradedu galvot apie investicijas vakaruose. Tik beda, kad ten praktiskai tik vertybiniai popieriai ir lieka. O cia buvo smagu nusipirkt nekilnojamo turto. Vel kaip tevai sako – NT – turi fiziskai, pinigai nuvertes, o NT liks, kad ir kokia bus pinigu verte, o akcijos tai tik popierius. Sako zeme net grazino kai buvo ateme po 50 metu. Bet nu po 50 metu dar gerai jei gyvas tebebusi. Tai mazai guodzia. Suomijos teritorija kai uzgrobe, skaiciau suomio senelis turejo zemes, tai taip ir neatgavo nei anukas. Nu bet kaip matom Ukrainoj NT nebutinai lieka. Nebent zeme lieka bet ir tos zemes verte idomu kiek ten nukrito. Na kazkas perka ir NT vakaruose, bet nu cia tai yra daug reikalu.

    1. Man popieriukai kaip tik atrodo geriau, nes vienąkart nusiperki ir daugiau per visą gyvenimą gali nieko nedaryti su jais. 🙂

Leave a Reply