Ko teko atsisakyti dėl FIRE?

Categories Psichologija
Ko atsisakyti dėl FIRE?

Tai yra turbūt dažniausiai užduodamas klausimas apie FIRE. Prarasti dešimt centų yra skaudžiau, nei 10 centų rasti gatvėje (dėl tiek dar pamąstysime ar verta lenktis). Mano tipinis atsakymas – nevairuoju automobilio. Tačiau pastaruoju metu pastebėjau didėjantį nuotaikų svyravimą ir, manau, kad yra ir daugiau nematomų dalykų, kurių atsisakiau.

Čia ir dabar

Iki tikslingai pradėdamas taupyti šio jausmo nejausvau, arba man taip atrodo. Užsimanęs dalykų čia ir dabar juos pirkau: noriu naujo laptopo – perku; išėjo PS4 – say no more; turiu atliekamus 200 svarų – važiuojam į AC/DC koncertą Barselonoje.

Šiuo metu čia ir dabar užgaidas tenkinu vis rečiau ir jas patenkinęs jaučiu kaltės jausmą. Tai yra kvaila. Nusipirkus antrą butą, manau, kad skirsiu pinigų PS5 įsigijimui tam, kad galėčiau nerūpestingai ištaškyti kelias gyvenimo valandas per savaitę. NBA 2k21 neatrodo, kad smarkiai skirtųsi nuo savo pirmtako, tačiau būtų puiku tuo įsitikinti ir pačiam. 🙂

Ateitis atrodo šviesesnė už šiandieną

Visada mėgau stebėti kaip daiktai dyla, pavyzdžiui man teikia malonumą, kai matau, kad mano dviračio padangų protektorius tampa lygesnis nuo naudojimo. Pažiūrėjęs į tai jaučiu pasitenkinimą, nes žinau, kad daug važinėjau ir patyriau gerų akimirkų.

Tačiau dabar retai, kada pasimėgauju esamu momentu. Esu apie tai rašęs anksčiau. Joga ir van Buren knygos apie budizmą kartais padeda, tačiau užsirašiau pas psichologę, kuri, tikiuosi, man profesionaliai padės pasijusti laimingesniu dabartiniame momente. Paslaugos poliklinikoje yra nemokamos, tad kodėl ne?

Požiūris į pinigus pasikeitė

Seniau maniau, kad pinigų reikia tiek, kad patenkinčiau savo būtiniausius poreikius. Šiandien tai turiu, tačiau, kai pardaviau visas turimas akcijas, tam, kad įsigyčiau antrą butą, atrodo, kad neturiu akcijų ir esu kažkoks nevykėlis, nes nesinaudoju visomis progomis uždirbti. Manau, kad tai stipriai lemia pasąmoningas lyginimasis su kitais žmonėmis.

Tokios mintys skatina mane dar labiau įsisukti apie mintis pinigus ir baimes, kad nepavyks pasiekti savų tikslų arba jie yra per menki. Tuomet pradedu skaičiuoti, kiek turto valdau dėka banko paskolų, kiek iš jo man iš tikrųjų priklauso ir ar galėčiau iš to turto išgyventi jau dabar.

Manau, kad į rezultatą fokusuotam mąstymui įtaką turi ir užsisėdėjimas namie dėl karantino, tačiau skatydamas kitų žmonių mintis dažnai išgirstu, kad kelionė, siekiant tikslų, yra įdomesnė, nei rezultatas. Šiuo metu savo kelione mėgaujauosi vis rečiau ir tikiuosi, kad esu pajėgus tai pakeisti. Ir tikiuosi, kad nuvykęs į įšsiilgtą kelionę, ją mėgausiuosi, o ne galvosiu kaip sutaupyti pinigų, nes esu pripratęs taip mąstyti namie.

Dažnai mūsų problemos atrodo unikalios. Tačiau apie jas prakalbus supranti, kad dažnai jos yra būdingos ir kitiems žmonėms. Tikiuosi, kad galiu padėti suprasti, kad dažnų mūsų mintys yra panašios.

P.S. prieš atliekant investicinius sprendimus būtinai patys įsigilinkite į produktą ir jį ištyrinėkite. Šis straipsnis yra tik mano dalinimasis savo patirtimi ir nėra rekomendacija priimti investicinius sprendimus. Aš esu šališkas žmogus ir galiu būti priklausomas nuo gaunamų referal’ų, galiu dirbti rekomenduojamoje įmonėje arba būti jos akcininku. Do your own research.


Patiko postas? Prenumeruok arba palik man arbatpinigių. Palaikykite mane

Viso rėmėjai paaukojo €51, kurie buvo skirti apmokėti dalį hostingo ir domeno išlaidų. Ačiū!

22 thoughts on “Ko teko atsisakyti dėl FIRE?

  1. Liūdniausia yra, kai visą gyvenimą taupai, ir paskui numiršti turtingas, nes pasirodo susirgai vėžiu, ir sutaupytų pinigų nebespėsi išleisti.
    Reikia naujo žaidybinio pc? Say no more, perku. ps5? Jau turiu.
    Investuosiu vėliau

    1. Skatinciau nesuabsoliutinti. Visur turi buti balansas. Taupymas ir investavimas neturi kenkti gyvenimo kokybei, tačiau šiek tiek save ribodami arba kitaip tariant planuodami pinigus, bei juos leisdami racionaliai, galime uzsitikrinti patogu/patogesni gyvenima ateityje.

      Kas iš to PS5, kai po 10 metu nebutu uz ka valgyti nusipirkti ar šeima aprupinti, pasikeitus finansinei situacijai (tai gali buti ir išoriniai veiksniai ar makroekonomines situacijos pasikeitimas), nes mat buvo gyvenama cia ir dabar, o poreikiai jau tokie dideli, taip visko norosi, ir kitaip gyventi neišeina.

      Šiaip bendraja prasme manau tu netiketu veiksniu gyvenime tiek daug, kad cia jei galvotume kiekviename zingsnyje gali buti problemu, matyt niekad ir nepradetume investuoti.

      Sekmes jusu finansuose!

  2. Labas, man biudžetas labai padėjo susitvarkyti su sąžinės graužimu dėl čia ir dabar išlaidų. Tiesiog įsivedžiau eilutę „pramogos”. Jei neišleidžiu paskirtų pinigų tą mėnesį, pripliusuoju juos prie sekančio mėnesio pramogų biudžeto. Neliko sąžinės graužimo dėl tokių išlaidų ir jaučiuosi laimingesnis kai žinau, kad galiu karts nuo karto leisti kažką malonaus.

    1. Tomai,

      ačiū už komentarą.

      True that, aš seniai jau buvau biudžetą atsinaujinęs. Pramogoms padėdavo išsiimtas cash’as piniginėj. Panašu, kad reikės grįžti ir vėl rekalibruoti galvą. Su smulkiom išlaidom problemų tiek daug neiškyla, kaip su tom, kurios viršija biudžetą. Atsisakyti pramogų keliems mėnesiams nesinori ir tada prasideda sunkesni sprendimai. 🙂

      1. Aš nežinau kiek pats skaitau, tai noriu pasiūlyti daugiau skaityti. Man didžiausias džiaugsmas tai skaitymas. Ir ne tobulėjimo „knygos”, o pažinimo, nuotykių, potyrių 🙂 Kažkaip keliauju aš knygose, daug labiau patinka negu filmai.

        1. Ačiū už patarimą 🙂 Šiek tiek skaitau, prieš karantiną pasiėmiau dešimt knygų iš dviejų bibliotekų, kokį trečdalį jau esu įveikęs. 🙂

          Iki tol neskaičiau grožinių knygų, bet prisiminiau, kad Vakarų Fronte Nieko Naujo patiko mokykloje, tai dabar trečią knygą pradėsiu jo. 😀

          Kokias knygas galėtum rekomenduoti?

          1. Toks greitas sąrašas, tikiu kad nemažą dalį būsi skaitęs.
            1. Akiračio praplėtimui – visos Nassim Taleb knygos
            2. Populiariosios 1984, Musių valdovas, Senis ir jūra, Mažasis princas, Alchemikas – kad turėtum apie ką kalbėtis su kitais mažai skaitančiais 🙂
            3. Fantasy stilius: viskas iš Terry Pratchett, po to Hobitas, Žiedų valdovas, Haris Poteris, S. Kingo Tamsusis bokštas („Gunslinger”), R. Hobb Žudiko mokinys ir daugybė kitų..
            4. Science fiction – viskas I. Asimov, Metro 2033 (taip, nuostabi knyga, kuri tik vėliau tapo žaidimų serija), Neuromancer..
            5. Jeigu nori paprastų žmonių fantastinių kelionių – pabandyk. Visiškai nemokamai, o turinys nerealus. Stilių visokių. Mano perksiayti/skaitomi ir labai rekomenduojami: https://www.royalroad.com/fiction/21220/mother-of-learning https://www.royalroad.com/fiction/5701/savage-divinity https://www.royalroad.com/fiction/16946/azarinth-healer https://www.royalroad.com/fiction/14167/metaworld-chronicles

            Kai noriu, kad pilka kasdienybė būtų labiau spalvota, pabėgu į knygas ar noveles 🙂

            1. Cool, ačiū, sere.

              Senį ir jūrą vasarą skaičiau. Gale knygos puiki visos jos santrauka yra, kurios geriau neskaityti, nenorint išsispoilinti. 🙂

  3. Bet taip ir vyksta savęs pažinimas, ačiū, kad daliniesi. Patikėk – you are not alone.

    Toks hardcore leanFIRE kurio sieki tu tikrai gali demotyvuoti, nes tu ir anksti pradėjai, ir agresyviai varai. Besilygindamas su kitais nepamiršk, kad aš pvz. jau savo 20s prašvaisčiau ir pagyvenau na jei ne nuo algos iki algos, bet tikrai visus lyčnus pinigus išleisdamas pramogoms. Dabar disciplina atsirado tik pradėjus rašyti blogą, tai tu matai jau mano gerąją versiją :))

    Karantinas kala per galvą ir aš žinok kartais pakontempliuoju kiek pajamų iš portfelio galėčiau gauti ateityje nustojęs kaupti jau dabar. Siūlau pačiam pasvajoti apie coastFIRE – čia kai kaupi agresyviai in your 20s ar 30s, bet sukaupęs X dydžio portfelį šį palieki sudėtinių palūkanų magijai, o gyveni iš pilnos algos su visais gyvenimo pribumbasais. Žinok, visai susidaro kapšas pensijai net ir su mano dabar miniatiūriniu portfeliu, kas nuteikia pozityviai.

    Man rods, pačiam pramušus labiau su hobiu, daug ramiau gyvent būtų. Dauguma vistiek siekia FIRE, kad galėtų mesti nemėgstamą darbą. Aš pvz. tikrai mėgstu savo darbą, todėl net apie kažkokį FIRE man sunku svajoti ir galva dirba visai kitaip. Aišku, algos nemokėtų arba milijonas sąskaitoj būtų, tai užsiimčiau kitais dalykais. Bet dabar turiu labai gerą work-life balansą ir atrodo, kad taip galėčiau tempti, kad ir iki pensijos :)) bet patikėk, turėjau anksčiau ir tokių darbų, kur šviesa tunelio gale ne taip ryškiai matėsi. Tai gal tau tiesiog tas etapas ir dėl to norisi perdėtai taupyti, kad ištrūktum. Counterintuitive, bet kartais darbo pakeitimas net ir be algos padidėjimo gali LABAI palengvinti FIRE kelionę.

    Priverstinai susimažink taupymo procentą ar pasiimk kokį mėnesį kasmet FIRE atostogoms ir pagyvent už gaunamą algą. Pamatysi kokie jausmai aplanko ir ar daraisi dėl to laimingesnis :)) Gal šuo pakastas visai ne ten.

    1. Ačiū už komentarą, sere.

      Aš negalėčiau visiškai nedirbti, tai iš esmės ir yra tikslas susikurti pagalvę ir tada pasilikti hobį part-time be finansinio spaudimo sau, jei nepavyktų pasiekti aukštumų.

      Work – life balance irgi neblogą turiu. Tiesiog kartais persekioja jausmas, kad galėčiau daryti daugiau, tačiau be finansinės motyvacijos – kas man iš to? Labai dažnai pasvarstau, kad norėčiau keisti darbą, tačiau iš samdomo darbo turtingas netapsiu ir nematau prasmės atsisakyti šiltos vietos. Perėjus kitur ir gavus daug spaudimo performinti veikiausiai galvočiau kokioje geroje situacijoje buvau anksčiau. 🙂

  4. Puikis straipnis – aš buvęs tavo vietoje, dabar vis rečiau pagaunu savę sukant galvą dėl tokių niuansų.
    Man daug dalykų stojo į savo vėžias kai sukūriau šeimą. Atsirado vaikai, o laikas su jais ištirpsta…pinigai taipogi 🙂 laimės indeksas auga.
    Pokalbiai su žmona ir geri santykiai mus stipriai veža į priekį.
    Kitas dalykas gal per staigūs pokyčiai patį užgriuvo, per didelis tempas? Čia kaip ir su mityba ar sportu. Nesportavęs atbėgi į kačialkę, guli ant suoliuko ir spaudi 80 kg, kad verčiau pradėtum su 5 kg svarmenimis 🙂
    Vienu ar kitu atveju, linkiu tau geriausios kloties – ir tikiu, jog viskas susitvarkys!

    1. Pastarąsias kelias dienas stipriau domėjausi psichologine puse ir, manau, kad sutelkiau daugiau dėmesio į centų sutaupymą, nei eurų uždirbimą. 🙂

      1. Pavyzdžiui, norint tapti teisėju, gauti leidimą dirbti su įslaptinta informaciją, gauti leidimą ginklui, kariuomenei ir daug kitų atveju reikia „tinkamos sveikatos”. Pažįstamiems teko irgi pasinaudoti „nemokamo” psichologo pagalba, nes juk nemokamai. 🙂 O po to ateityje turėjo problemų ir teko įrodinėti, kad nėra psichas. Šioje vietoje geriau nepataupyti ir nueiti konfidencialiai.

        1. Negaliu nesusilaikyti ir pasakyti kad rašote visišką netiesą. Psichologo konsultacijos visiškai normalus dalykas vakarietiškame pasaulyje, ir tai yra netgi pagirtina.
          Parašykite bent vieną profesijos aprašą ar situaciją kurioje tai, kad žmogus buvo pas psichologą, kenktų?
          Dar vienas dalykas, matau komentuojama, kad psichologai gydo. Pagal LT įstatymus nei psichologas nei psichoterapeutas negali užsiiminėti gydimu.

      2. Tikriausiai turėta uomenyje tai:
        „Lietuvoje yra toks terminas – „nepriekaištinga reputacija“. Ji reikalinga norint dirbti tam tikrose struktūrose, o kartais – ir privačiame sektoriuje. Įrašas dėl lankymosi pas psichiatrus padeda tašką nepriekaištingai reputacijai. Tačiau tie įrašai – tik iš valstybinių medicinos įstaigų. Privačios jų nerodo ir neprivalo rodyti. Tačiau jei toks įrašas valdiškoje įstaigoje yra, su juo nepadirbsi kai kuriuose darbuose. Bet juk jei sergi, nėra ko skųstis. Yra tarnybos, kuriose ir negali dirbti sirgdamas. Žmogus be rankų gi nesiskundžia, kad negali būti siuvėju“, – sakė dar viena 15min pašnekovė Lina. Linai teko lankytis Psichikos sveikatos centre, tačiau jos kortelėje įrašo apie tai nėra. „Galbūt todėl, kad aš kreipiausi tik dėl konsultacijos, ne dėl gydymo. Būtent gydymas ir gali pakišti koją“, – teigė Lina.

        Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/sveikata/lanketes-pas-psichiatra-zmones-liudija-jog-irasai-medicinos-korteleje-turi-skaudziu-pasekmiu-1028-1227842?copied

        1. Reikėtų atskirti psichiatrą ir psichologą, tai du skirtingi dalykai.

          Viešame sektoriuje dirbti neplanuoju, privačiame iki šiol net universiteto diplomo turbūt retai, kad paprašo, ką jau kalbėti apie psichologo įrašų check’us. Veikiausiai kalbame apie specifines profesijas, kaip pilotas ar pan.

  5. SKAITYTOJAS, ne, su nepriekaištinga reputacija, tai neturi daug bendro. Tai turi bendro su sveikatos patikrinimu. Gali būti ir nusikaltėlis, bet bus tinkama tavo sveikata. O gali būti ir „minkštas bei pūkuotas”, bet netinkamos sveikatos, kuri gali apriboti tavo karjerą, leidimus ar pan.

    HONESTFIRE, šiandien gal ir neplanuoju, bet juk nežinai kur gyvenimas pasuks. Gal norėsi turite ginklą sportui 🙂 O lygioje vietoje geriau neprisidaryti problemų. Bet pats geriau žinai. 🙂

Leave a Reply