Kiek pinigų reikia, kad galėtum niekada nedirbti?

Categories Investicijos
Kiek reikia pinigų norint nedirbti?

Pirmąkart FIRE mintį turėjau turbūt 2016 – 2017 metais, kai pradėjau investuoti į paskolas. Tuomet mano portfelio vidutinės palūkanos viršijo 30% ir, mano skaičiavimais, man pakaktų viso labo €30.000, kad uždirbčiau €1.000/mėn. palūkanas (€825, jei tiksiau, bet argi tai svarbu?) ir galėčiau sau gyventi atsipūtęs. Laikui bėgant supratau, kad ne viskas rožėmis klota. Tad kiek pinigų reikia iš tikrųjų, kad galėtum niekada nedirbti?

€30.000

Šią turto ribą peržengiau prieš keletą metų. Dabar tokio dydžio portfelį valdau vienoje iš platformų ir negalėčiau pasakyti, kad galėčiau išgyventi iš €300-400 palūkanų per mėnesį, kurių dalis dengia ir patiriamus nuostolius dėl nemokų.

Kita vertus, esu dėkingas sau, kad sąlyginai maža suma sukūrė man finansinės laisvės iliuziją ir pradėjau jos siekti. Jei tikslas būtų atrodęs nepasiekiamas, nemanau, kad būčiau įdėjęs daug pastangų į investavimą. Pagalvojau apie tai, kaip mano gyvenimas atrodytų, jei visiškai neinvestuočiau, ir manau, kad ši tema nusipelno atskiro įrašo. 🙂

€200.000

Mano FIRE skaičiuoklėje, išleistoje 2019 metais, skaičiavau, kad konservatyviais skaičiavimais, taupydamas po €600 per mėnesį, pasieksiu €200.000 turtą ir FIRE 2029 metais. Skaičiavimai tikrai buvo konservatyvūs dėl investuojamos sumos per mėnesį ir grafiką jau lenkiu 2-3 metais.

Kita vertus, neįvertinau, kad €200.000 nebūtinai generuos mano norimus 12% per metus, t.y. €2.000/mėn. vien dėl mokesčių. Dalis investicijų gali būti nesėkmingos ir negeneruoti jokios grąžos, pavyzdžiui, nuomininkas nemokės nuomos tris mėnesius ir teks pradėti iškeldinimo ir išieškojimo procesą.

Taip pat neįvertinau to, kad infliacija gali viršyti nereikšmingus 2% per metus ir taip kuriamas įsivaizduojamas €2.000/mėn. srautas praėjus vos keletui metų bus ženkliai seklesnis.

Galiausiai, neįvertinau to, kad siekdamas greičiau auginti turtą prisiėmiau ilgalaikius įsipareigojimus kreditoriams. Pajamų susvyravimas, pavyzdžiui, netekus €500/mėn. nuomos pajamų iš vieno buto, nukirstų ketvirtadalį mėnesio pinigų srauto ir tikėtina neigiamai veiktų psichologiškai. Prie to pridėjus €200/mėn. išaugusias paskolos aptarnavimo palūkanas, lieka jau vos €1.300.

Atsižvelgiant į tai, kad dabartiniame gyvenimo etape neturiu nuosavo būsto sau, €200.000 portfelis padengtų tik bazinius poreikius, jei negaučiau jokių pajamų.

Sustoti gauti pajamų neketinu – dabar turiu pagrindinį darbą ir du side hustle’us, bet prieš palikdamas pagrindinį darbą noriu būti įsitikinęs, kad po pusmečio neteks vėl grįžti atgal į ofisą. Lygiai taip pat niekas nenorėtų kartoti 12-tos klasės kurso, nes nepasisekė išlaikyti lietuvių kalbos egzamino. 🙂

€500.000

Never enough. 🙂 Šiai dienai, manau, kad galėčiau svarstyti didesnius pokyčius savo gyvenime pasiekus €500.000 turto kartelę. Turint omeny, kad dar nebūsiu grąžinęs paskolų, tuo metu viso portfelio vertė turėtų sudaryti apie €600.000.

Net ir sudėjus viską į indeksą ir taikant 4% per metus nusiėmimo taisyklę, būtų galima sugeneruoti €2.000/mėn. pajamas, tačiau mano rizikos tolerancija yra kiek aukštesnė ir iš savo portfelio tikėčiausi bent dvigubai didesnio pinigų srauto.

Savo portfelį statau ant keturių polių: NT nuomai, pasaulio indekso fondo, Baltijos šalių akcijos ir paskolos. Turiu tikslą, kad bazines išlaidas dengtų kiekvienas iš jų, tuomet jausčiausi saugus, nes, net ir nugriuvus trims poliams, mano namas liktų stovėti ant vieno.

Paskaičiuokime kokia suma reikalinga, kad kiekvienas iš polių galėtų išlaikyti visą namą.

NT nuomai

Turiu du butus nuomai Vilniuje. Jie generuoja ±€850/mėn. pajamas + komunalinės išlaidos. Šiuo metu paskolos įmokos už juos siekia ±€550/mėn., už likusius ±€300/mėn. nepavyktų dengti bazinių poreikių.

Visgi mano turimas loftas Kauno g., man atrodo tinkamas trumpalaikei nuomai, ir šiuo metu ieškau administratoriaus, kuris trumpalaikę nuomą administruotų. Pagal konservatyvius skaičiavimus (30% administravimo mokestis, 60% užimtumas), butas generuotų mažiausiai €200/mėn. didesnes pajamas nei iš ilgalaikės nuomos.

Tikiu, kad Vilnius augs ir nuomos kainos augs sparčiau nei infliacija ir turimi du butai generuos pakankamas pajamas padengti bazinius poreikius ir šiuo metu laikau, kad NT nuomai dalies tikslą jau pasiekiau. Liks tik grąžinti €80.000 paskolas. 🙂

Tikslas: 2 butai – €150.000 (✔), generuojantys €1.000/mėn. (✖).

Pasaulio akcijos

Šį polių sudaro dvi dalys – pasaulio akcijų indeksas (Swedbank Robur Global) ir YOLO akcijos. Tai yra vienintelė investicijų rūšis, nesusieta su Lietuva ir šis polius turi būti pats stipriausias.

Pradėkime nuo pasaulio akcijų indekso. Čia skaičiavimai paprasčiausi – ilgame laikotarpyje tikiuosi uždirbti 8% per metus.

YOLO akcijos prasidėjo kaip bandymas greitai praturtėti, tačiau dabar daugiau investuoju į didesnes įmones, pavyzdžiui Porsche SE, t.y. Volkswagen holdinginę įmonę. Iki šiol portfelis pasirodė stipriai prasčiau, nei viso pasaulio indeksas ir esu vidutinis investuotojas, kuris savo pasirinkimais nepalenkia rinkos. 🙂 Būsimą grąžą vertinu konservatyviau – 6% per metus ir tikiuosi, kad kažkuri iš mano investicijų iššaus ir galėsiu džiaugtis geresniais skaičiais.

Tikslas: €200.000 portfelis (✖), generuojantis €1.000/mėn. (✖).

Baltijos šalių akcijos

Baltijos šalių akcijos, mano akimis, yra puikus pasirinkimas invetavimui – tiek generuoja aukštus dividendus, tiek turi potencialo stipriai augti dėl įtraukimo į besivystančių rinkų sąrašą, investicinės sąskaitos ir augančio lietuvių finansinio raštingumo.

Yra vienas bet. Raudonai meškai susapnavus blogą sapną ir nusprendus išmėginti savo jėgą, visos Baltijos šalių investicijos akimirksniu taptų, geriausiu atveju, menkavertės.

Šią riziką prisiimu dėl trijų priežasčių – 1) tikiu, kad meška neateis; 2) patriotiškumo; 3) jaučiu excitement’ą dėl Ignitis dalyvavimo konkurse dėl vėjo jėgainių parko Baltijos jūroje, kurio kitaip nejausčiau.

Nėra patys stipriausi argumentai investavimui, kuriuos sudaužo kitų blogerių skaičiavimai. Bet aš taip noriu investuoti šiuo metu. 🙂

Dėl Baltijos šalių rizikos, tikiuosi didesnės grąžos, nei pasaulio akcijų indekso – ilgame laikotarpyje 10% per metus.

Tikslas: €120.000 portfelis (✖), generuojantis €1.000/mėn. (✖).

Paskolos

Manau, kad tai bus antrasis polius, kuriame pasieksiu savo tikslą. Šiuo metu esu maždaug pusiaukelėje. Paskolų dalį vertinu dėl pastovaus pinigų srauto, tačiau neatmetu, kad ateityje ją gali pakeisti obligacijos, kai prie jų bus patogesnis priėjimas.

Ilgame laikotarpyje tikiuosi bent 12% grąžos ir neatmetu galimybės ją pasididinti savo aktyviais veiksmais antrinėje rinkoje.

Tikslas: €100.000 portfelis (✖), generuojantis €1.000/mėn. (✖).

Mano skaičiavimais €570.000 portfelis turėtų būti pakankamas daugiau nebedirbti ir gyventi patogiai tiek asmeniškai, tiek ir šeimai. Sustoti dirbti norėčiau nebent tik ofise, kiti darbai reikalauja ženkliai mažiau laiko ir generuoja pajamas, tad toks portfelio dydis reikalingas tik norint užsitikrinti gana didelę ramybę, kad krentant rinkoms neteks ieškotis darbo. O jei ir teks, kas čia tokio? 🙂

Koks yra Jūsų magiškas skaičius?


Patiko postas? Prenumeruok arba palik man arbatpinigių. Palaikykite mane

Viso rėmėjai paaukojo €51, kurie buvo skirti apmokėti dalį hostingo ir domeno išlaidų. Ačiū!

7 thoughts on “Kiek pinigų reikia, kad galėtum niekada nedirbti?

 1. Įdomu kaip senoziškumas trumpalaikei nuomai? Beje, Skersys NT podcaste svecias dalinos kas NT Rygoj pigesnis, bet turistu daugiau. Trumpalaike nuoma įdomu kaip ten.

  1. Sezoniškumas, kiek paviršutiniškai domėjausi, yra didelis. Sudėliosiu savo patirtį ir pasidalinsiu, ką sužinojau.

   NT Rygoj yra tikrai pigesnis, dėl turistų kiekio nežinau, galbūt daugiau skrydžių Rygoje yra. Su investavimu į NT ne Lietuvoje, manau, kad reikia gerai išmanyti vietinės rinkos niuansus ir suprasti ko ten eini. Šiuo metu nei vieno, nei kito neturiu. 🙂

 2. Apie 500k euru skamba realistiskai. Sakyciau 300k yra lean lean lean FIRE vienam taupiam zmogui, tam kad pabegt is wage slavery bent metams ar dviem.

  Moreover, dauguma tie kurie retired early, grizta i darba/business whatever – generuoja reiksmingas pajamas vienu ar kitu budu, nes namuose sedet ar keliauti greit pabosta, ok, metai, du max? Logiskai mastant, kazka veikti yra faina/prasminga ir tikriausiai dauguma nori retirint tam, kad uzsiimtu kazkuo mielesniu, nei kad nieko neveikti, o tai more often than not generuoja pajamas, kurios (to pasekoje) reiksmingai sumazina FIRE skaiciu in the long run. 🙂

  Del Baltijos saliu akciju – im no expert by no means, bet noriu tiesiog atkreipt demesi i home country bias.

  1. Gyti,

   ačiū už komentarą.

   Taip, sutinku. Manau, kad kai realiai pačiupinėji didesnius pinigus, supranti, prasmės sėdėt ir nieko neveikti nėra prasmės. Tokio tikslo manau, kad mažai kas ir turi. Galų gale, pasėdėjus ir nieko neveikus kurį laiką vienaip ir kitaip gali kilti minčių, ką daryti su savo laiku, svarbu turėti pasirinkimą. 🙂

 3. Man per mėn iš nuomos normaliai gyventi reikia bent 10,000, tai bent kažką surinkti dar gali ir kitam būstui. Tas 2000 ar pan kai tokios kainos visiškas niekas šiais laikais, deja, nebent ne LT gyventi. Smagu svajoti užtat

  1. Žmogeli,

   ačiū už komentarą.

   Kiekvieno poreikiai skirtingi. Aš turiu ir kitų veiklų, kurios man generuoja mažiau stabilias pajamas, tad pradiniam etapui noriu susirinkti pakankamai pasyvių pajamų, kad atkabinti samdomą darbą. Atkabinus samdomą darbą galėsiu atsilaisvinusį laiką skirtingi daugiau džiaugsmo teikiančioms veikloms.

 4. Turiu butą, turiu didelę sodybą – >500kv.m keli pastatai, viskas modernu, bet… nemėgstu aš jos, turiu akcijų ir savy paskolų. Ir dar už senus nuopelnus įkrenta. Nedirbu realiai, bet oficialiai esu įdarbintas, dėl psd, stažo. Daugiametis pajamų vidurkis sukasi apie 60k, išlaidos dėl infliacijos jau pasiekė 15k metams. Bet aš daug skraidau, šiemet jau18 kartų. Čia visos pajamos išlaidos dviems

Leave a Reply